ANRE, despre impactul asupra facturilor majorarea tarifului pentru serviciile de sistem

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Contor electric / Foto: Arhivă
Contor electric / Foto: Arhivă
Autoritatea Națională de Reglementare în Energie (ANRE) a anunțat că majorarea tarifului pentru achiziția serviciilor de sistem va avea un efect redus asupra costurilor cu energia electrică suportate de utilizatori.

Datorită ponderii foarte mici a acestui tarif în prețul final facturat utilizatorilor, impactul asupra facturilor de energie electrică va fi minim.

Pentru un consum casnic anual de maximum 1.500 de KW/H creșterea facturii anuale va fi de până la 5,50 lei pe an. Această majorare este rezultatul unei creșteri de aproximativ 35% a tarifului pentru achiziția serviciilor de sistem, care a intrat în vigoare de la 1 iunie. Majorarea a fost necesară pentru a acoperi costurile Transelectrica cu achiziția de rezerve de capacitate, care au crescut cu aproximativ 75 de milioane de lei față de cele prognozate în ianuarie.

ANRE a precizat că, în funcție de evoluția pieței, acest tarif ar putea fi modificat din nou începând cu 1 septembrie. Aceasta ar putea duce la noi ajustări ale costurilor, însă autoritățile asigură că orice schimbare va fi făcută cu scopul de a menține un echilibru între necesitatea de a acoperi costurile operaționale și protejarea consumatorilor de creșteri semnificative ale prețurilor la energie.

Astfel, chiar dacă tariful pentru achiziția serviciilor de sistem a crescut, utilizatorii casnici nu vor resimți o majorare semnificativă a facturilor lor de energie electrică, creșterea fiind una foarte mică și gestionabilă.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik
Comisia Europeană
Freepik.com
București / Foto: Freepik

pixel