ANRE și-a propus, pentru 2022, venituri de 166,56 milioane de lei

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
De unde vin banii
De unde vin banii
Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) are prevăzute pentru 2022 venituri de 166,56 milioane de lei, din care 129,61 milioane de lei din taxe şi tarife pentru eliberarea de licenţe şi autorizaţii de funcţionare, conform bugetului de venituri şi cheltuieli publicat în Monitorul Oficial.

Subvenţiile de la bugetul de stat sunt prevăzute la 2,887 milioane de lei, iar sumele primite de la UE/alţi donatori în contul plăţilor efectuate şi prefinanţări aferente cadrului financiar 2014-2020 la 15,133 milioane de lei.

Cheltuielile pentru anul viitor sunt stabilite la 166,56 milioane de lei, din care 123,97 milioane de lei cheltuielile de personal şi 13,626 milioane de lei pentru bunuri şi servicii.

Citește și Nicușor Dan: Situația căldurii în apartamentele din București este ceva mai bună decât anul trecut

Citește și Vicepreședintele ANRE: De la începutul lui aprilie prețurile vor crește cu până la 100%

Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei - ANRE este autoritate administrativă autonomă, cu personalitate juridică, sub control parlamentar, finanţată integral din venituri proprii, independentă decizional, organizatoric şi funcţional, având ca obiect de activitate elaborarea, aprobarea şi monitorizarea aplicării reglementărilor obligatorii la nivel naţional necesare funcţionării sectorului şi pieţei energiei electrice, termice şi a gazelor naturale în condiţii de eficienţă, concurenţă, transparenţă şi protecţie a consumatorilor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosare
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Factura. Freepik.com
Criză economică / Foto: Freepik

ASF se pregătește de noi scenarii de criză

ASF actualizează normele privind simularea situațiilor...

Bancnote lei / sursa foto: Freepik.com / Vlad Ispas
Ghișeu
La benzinărie / FOTO: Freepik
Turkstream / Foto: botas.gov.tr
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Sebastian Burduja
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu

Firme tip "conductă", în vizorul ANAF

Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...

Nicușor Dan, președintele României

Discuţii Nicuşor Dan - sindicate, la Palatul Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...

Conferință la BCE / FOTO: BCE
Documente ANAF. Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...

Gaze naturale

România a importat cu 72% mai mult gaz în 2025

Producţia de gaze naturale utilizabile a României a...

Cariera Tismana

20 de hectare de pădure s-au surpat la mina Tismana

Deputatul Radu Miruţă (USR) anunţă că o alunecare de...

Bursa de Valori București
Pilonul III de pensii
Anker PowerCore 10000
Donald Trump la summitul G7 din 2028
Srâmtoare Ormuz
Platină

pixel