"Da, din nefericire Omicron produce spitalizări şi din nefericire avem confirmarea că cel puţin un pacient a murit din cauza variantei Omicron. Deci cred că ideea că aceasta este cumva o variantă mai blândă a virusului este un lucru pe care trebuie să-l excludem şi să recunoaştem ritmul rapid prin care se răspândeşte în rândul populaţiei. Prin urmare, cel mai bun lucru pe care toţi îl putem face este să facem dozele booster", a declarat Johnson în timpul unei vizite la un centru de vaccinare din Paddington, vestul Londrei, potrivit site-ului Sky News.
Mai devreme, ministrul sănătăţii Savid Javid informase că infectările cu Omicron reprezentau deja 40% din cazurile noi la Londra, dar că nu exista niciun deces şi că în Anglia erau spitalizate zece persoane, iar în Scoţia altele.
Citește și O nouă variantă de COVID, prezentă în Europa. Tulpina IHU
Duminică, numărul total de cazuri de infectare cu varianta Omicron identificate era de 3.137, dar se crede că bilanţul real este mult superior.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...
Robert Redford, actorul și regizorul american care a...
Păpușile Labubu au devenit un...
Curtea Constituțională a României a emis Decizia nr....
Fermierii vor putea modifica...
Producția industrială din...
Tot mai mulți români nu își pot...
Bursa de Valori București...
Bruxelles-ul amână noul pachet...
Dolarul a coborât la cel mai...
Reguli mai stricte până în...
Bitcoin a crescut cu 4%...
ANAF a publicat informații...
România importă masiv și...
Fostul ministru PSD al Muncii...
Companiile europene și...
ANCPI a modificat tarifele serviciilor cadastrale și...
Dronele-interceptoare devin cea...