Război comercial SUA - China. Detalii despre negocierile urmărite de toată planeta
Statele Unite și China au...
Pentru 220 de milioane de euro, grupul Safran, creat în 2005 în urma fuziunii dintre Snecma și Sagem, a pus mâna pe acest IMM specializat în interpretarea imaginilor satelitare folosind inteligența artificială.
În urma absorbției Zodiac Aerospace, în 2018, Safran număra, în 2020 peste 81.000 de angajați, număr care, în 2023, a crescut la 92.000. În ceea ce privește compania franceză Preligens, ea ajută sectoarele de apărare și informații să interpreteze imaginile satelitare folosind inteligența artificială.
Safran a avut concurență
Potrivit cotidianului economic La Tribune, care nu citează o sursă, producătorul de motoare și echipamente aeronautice a semnat „un cec de aproximativ 220 de milioane de euro” pentru Preligens, pentru care și-au exprimat interesul atât grupul suedez Hexagon AB, cât și firma italiană Telespazio. Contactate sâmbătă de AFP, nici Safran, nici Preligens nu au comentat la informația publicată de Les Échos.
Cea mai mare echipă de inteligență artificială
În octombrie 2022, Preligens a câștigat un contract de 240 de milioane de euro de la ministerul francez al Apărării pentru prelucrarea în masă a datelor timp de șapte ani. Fondată în 2016, Preligens dispune de peste 200 de angajați, „în mare parte oameni de știință care formează cea mai mare echipă de inteligență artificială pentru imagini de satelit din lumea occidentală”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Statele Unite și China au...
Germania, prima economie a Europei, rămâne un pilon de...
Românii care vor să câştige...
O tranzacție colosală, care...
Indicii principali au închis...
În era ascensiunii inteligenței...
Unitatea 2 CNE Cernavodă va...
Procesul antitrust împotriva...
Ministrul Finanțelor lansează o serie de avertismente.
Un pas major în automatizarea...
Ferrari nu cunoaște criza: profituri record într-un...
Aprecierea afișată de euro, de...
Bitcoin a crescut semnificativ vineri, depășind în goană...
BNR a comunicat cursul valutar...
Ministrul interimar al...
O deschidere condiționată pentru finanțare comună.
Gazele rusești, din nou pe masa...
Critici directe din partea...
Indicele bancar ROBOR a crescut...
O clauză frecvent întâlnită în unele contracte...
Compania va suporta toate costurile de restructurare.
Europa susține planul lui Trump...
Lista dealerilor validați, care au semnat contractele de...