Apple le-a oferit analiștilor o mare surpriză

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Analistii sunt uimiti de rezultate
Analistii sunt uimiti de rezultate
Grupul informatic american Apple Inc a raportat marţi venituri de 58 miliarde dolari în trimestrul ianuarie-martie 2019, cu 5% mai puţin decât în perioada similară a anului trecut dar peste estimările analiştilor, în condiţiile în care vânzările în China s-au stabilizat iar cererea pentru servicii şi accesorii a contracarat scăderea veniturilor din vânzările de telefoane iPhone, transmite Reuters. 

În ultima perioadă Apple a încercat să găsească noi surse de venituri pe fondul creşterii competiţiei pe piaţa de smartphone. Ultimele date trimestriale arată că veniturile din vânzările de iPhone au scăzut cu 17% până la 31,05 de miliarde de dolari, însă veniturile din servicii au crescut cu 16% până la 11,45 miliarde dolari iar veniturile din vânzarea de dispozitive portabile şi accesorii au depăşit estimările analiştilor ajungând la 5,13 miliarde dolari. 

Citește și Huawei a vândut zeci de milioane de smartphone-uri în ciuda scandalului de spionaj

Directorul general de la Apple, Tim Cook a declarat că vânzările de telefoane iPhone au început să crească în ultimele săptămâni, inclusiv în China. "Aceasta, împreună cu succesul înregistrat pe segmentul dispozitivelor portabile ne oferă o oarecare încredere că lucrurile încep să se îmbunătăţească" a spus Tim Cook. Potrivit acestuia ajustările de preţuri în China, precum şi programele de înlocuire şi de finanţare oferite de Apple au ajutat la revenirea vânzărilor de iPhone spre finalul trimestrului. 

Apple a mai informat că a ajuns la 390 milioane de abonaţi plătitori, cu 30 de milioane mai mulţi decât în trimestrul precedent. Obiectivul companiei este să ajungă la 500 de milioane de abonaţi plătitori în 2020 însă pentru a atinge acest obiectiv Apple trebuie să continue să extindă baza de utilizatori ai dispozitivelor sale. Spre deosebire de situaţia din anii trecuţi Apple nu mai dă publicităţii cifrele referitoare la numărul de dispozitive iPhone, iPad şi Mac vândute. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

George-Sergiu Niculescu
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României

Cât aur şi valută are Banca Naţională în rezerve

La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...

Foto: Facebook Finanțe Sed Lex
La birou / FOTO: Freepik
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Renault / FOTO: Unsplash

Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice

Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...

Freepik.com

ANAF intră şi în cimitire: Fraudă cu monumente funerare

ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...

Strângere de mână / FOTO: Freepik

BBVA nu renunţă la preluarea Sabadell

Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...

Bursa / Foto: Freepik
Protest spontan al unor angajați ai ANAF din Cluj-Napoca
Dragoș Pîslaru
Gabriel Biriș
„Lo Storto” de la Zaha Hadid, afectat de temperaturi extreme în Italia
Energie / FOTO: Freepik
TVA mai mare, taxe în creștere, consum în picaj!
Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate

OUG adoptată: fără restructurare ANAF pe județe

Guvernul a adoptat luni, 30 iunie 2025, o ordonanță de...

Semiconductori
Agricultură
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Oameni pe stradă
freepik.com
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu

pixel