Apple lucrează la primul iPhone pliabil. Când ar putea fi lansat acesta

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Telefon pliabil / sursa foto: Freepik.com
Telefon pliabil / sursa foto: Freepik.com
Este probabil ca Apple să introducă pe piață primul său model de iPhone pliabil.

Această decizie ar putea reprezenta cea mai mare schimbare a designului pentru cel mai popular produs al companiei.

Dacă va fi dus la bun sfârșit, proiectul iPhone-ului pliabil ar putea reprezenta o mișcare similară cu cea a Samsung Electronics, care a introdus segmentul smartphone-urilor pliabile în 2019, în încercarea de a atrage noi clienți prin această actualizare majoră, relatează The Infromation, conform unor surse din interior.

iPhone-ul pliabil al Apple a depășit faza de concept, a arată datele obținute de The Information, citând două persoane familiarizate cu acest subiectul.

Compania a contactat furnizori din Asia pentru a realiza componente pentru dispozitiv, a raportat publicația americană, adăugând că producătorul iPhone a creat un nume de cod intern V68 pentru acest produs.

Smartphone-urile pliabile, dotate cu funcții de inteligență artificială, sunt de așteptat să declanșeze cererea pentru producătorul iPhone, care se confruntă cu o concurență acerbă din partea Honor și Huawei în China și Samsung la nivel global.

Samsung și-a prezentat cele mai recente smartphone-uri pliabile la începutul lunii iulie, făcând cel mai scump model flagship mai ușor și mai subțire cu noi funcții AI.

Piața globală a smartphone-urilor pliabile a crescut cu 49% în primul trimestru din 2024, față de anul precedent, marcând cea mai mare rată de creștere din ultimele șase trimestre, potrivit unui raport Counterpoint Research din mai, Huawei ocupând primul loc pentru prima dată, devansând Samsung.

De asemenea, Apple intenționează să aducă un upgrade la camera foto pentru cel puțin un model de iPhone, care le-ar permite utilizatorilor să controleze dimensiunea diafragmei cu ajutorul unui sistem mecanic, a conform acelorași surse.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Este o veste bună pentru cele doua banci
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn
Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă
Bani

Leul încheie săptămâna impunându-se în fața dolarului

BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...

Energie regenerabilă / Sursa: Freepik.com

Burduja: România are nevoie de energie sigură, accesibilă

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit despre...


pixel