România a prezentat pachetul fiscal la ECOFIN. UE cere acțiuni imediate: Ce urmează
Ministerul Finanțelor anunță...
Ministerul Justiţiei din Brazilia a amendat Apple cu 12,275 milioane reais (2,38 milioane de dolari) şi a ordonat anularea vânzărilor de telefoane de tip iPhone 12 şi a modelelor mai noi, pe lângă suspendarea vânzărilor de orice model de telefon iPhone care nu vine la pachet cu un încărcător.
În ordinul, publicat în Monitorul Oficial, Ministerul Justiţiei din Brazilia susţine că telefoanelor iPhone le lipseşte o componentă esenţială, iar aceasta este "o practică discriminatorie deliberată împotriva consumatorilor".
Autorităţile braziliene au respins argumentul celor de la Apple, potrivit cărora vânzarea telefoanelor iPhone fără încărcător inclus are drept obiectiv reducerea emisiilor de carbon, apreciind că nu există dovezi cu privire la protejarea mediului ca urmare a vânzării unui smartphone fără un încărcător.
Ordinul autorităţilor braziliene vine cu o zi înainte ca Apple să dezvăluie o nouă versiune de telefoane iPhone, precum şi alte dispozitive.
Apple a depistat o breșă de securitate. iPhone-urile, în pericol
Gigantul tehnologic a făcut din protecția datelor cu caracter personal și din securitatea cibernetică un leitmotiv.
Breșa depistată afectează telefoanele iPhone 6 și modelele ulterioare, toate iPad Pros, iPad-urile din generația a cincea și cele ulterioare și Mac-urile, potrivit anunțurilor postate pe site-ul Apple.
Apple a recomandat persoanelor care posedă anumite modele de iPhone, iPad și Mac să actualizeze software-ul de operare, care prezintă un defect, o hibă de securitate ce permite preluarea controlului acestor dispozitive. Acest lucru afectează iPhone 6 și modelele ulterioare, toate iPad Pros, a cincea generație de iPad și generațiile ulterioare, precum și Mac-urile.
Potrivit firmei Apple, în versiunea mai veche a software-ului de operare, "o aplicație poate folosi un cod arbitrar" cu acces nejustificat la dispozitiv, ceea ce înseamnă că un atacator poate efectua acțiuni fără permisiune.
Folosită de hackeri
"Este posibil ca această oportunitate să fi fost exploatată în mod activ" de către hackeri, a precizat Apple, fără a intra în detalii. Defectul poate fi exploatat și prin "conținut de internet creat în mod rău intenționat", a adăugat grupul cu sediul în Cupertino, în California.
Pentru a remedia aceste defecte, Apple îi îndeamnă pe utilizatori să descarce versiunea 15.6.1 a software-ului de operare iOS pentru iPhone-uri, omologul său iPadOS 15.6.1 pentru iPad-uri și macOS Monterey 12.5.1 pentru computerele Mac. Defectele au fost raportate, potrivit Apple, de utilizatori anonimi.
Gigantul tehnologic a făcut din protecția datelor cu caracter personal și din securitatea cibernetică un leitmotiv. În aprilie 2021, a zguduit ecosistemul iPhone prin faptul că a obligat aplicațiile să întrebe utilizatorii dacă sunt de acord cu colectarea de date privind utilizarea altor aplicații și a internetului.
Această modificare a sistemului de operare iOS a privat aplicațiile care se bazează foarte mult pe publicitate de instrumente valoroase, cum ar fi Facebook sau Snapchat, care au pierdut astfel venituri din publicitate.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanțelor anunță...
Premierul Ilie Bolojan a anunţat, marţi seara, că a...
Banca Transilvania domină...
Anunţ important pentru cei care urmează să călătorească...
Ministerul Agriculturii anunţă...
ANRE elimină dublarea tarifelor pentru energia electrică...
Consiliul de administraţie al...
Premierul României, Ilie Bolojan, a avut, marţi seară,...
Donald Trump pregătește tarife...
Calendarul fiscal al lunii...
Marți, 8 iulie 2025, Banca...
Firmele mici care au intrat în...
Remunerații mai mari pentru...
Dobânzile interbancare ROBOR...
Banca Națională a României...
Calitatea transportului pe calea ferată a intrat în...
Grupul austriac OMV a anunţat,...
Vasile Marica va fi prezent la...
Bulgaria se pregăteşte să îşi...
Trump declanșează un nou val de...
Proiectul de lege privind unele...
România ar trebui să renunţe la...