Apple poate vinde temporar cele două modele de smarwatch-uri

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Smartwatch / sursa: Freepik.com
Smartwatch / sursa: Freepik.com
Apple a obținut decizia unei curți de apel din SUA pentru a putea să pună din nou la vânzare ultimele modele de smartwatch-uri, după ce o companie i-a acuzat că Apple le-a furat tehnologia.

Apple poate relua deocamdată vânzările noilor modele de smartwatch-uri, după ce o curte de apel din SUA a suspendat miercuri interdicția de import a dispozitivelor impusă de o comisie guvernamentală în urma unei dispute privind un brevet referitor la tehnologia de monitorizare medicală folosită de aceste dispozitive.

Motivul interzicerii comercializării acestor produse este că Apple ar fi încălcat brevetele pentru senzorii de detectare a oxigenului din sânge, deținute de compania Masimo, cu sediul în Irvine, California.

O decizie finală ar putea costa oricare dintre companii milioane de dolari, au declarat analiștii. În cele din urmă, însă, orice lovitură financiară pentru Apple va fi probabil diminuată de publicitatea negativă pe care o generează procesul, au spus aceștia.

Acțiunile Masimo au închis în scădere cu 4,6%, la 115,11 dolari, în urma deciziei de miercuri, iar acțiunile Apple au închis fără modificări, la 193,15 dolari.

"Suntem încântați să redăm clienților întreaga gamă de Apple Watch la timp pentru noul an", a declarat Apple într-un comunicat. "Apple Watch Series 9 și Apple Watch Ultra 2, inclusiv funcția de oxigen din sânge, vor putea fi cumpărate din nou în Statele Unite în Apple Stores începând de astăzi și de pe apple.com mâine".

Masimo a acuzat Apple că a furat tehnologia de pulsoximetrie și a încorporat-o în Apple Watches. Apple a contraatacat, numind acțiunile legale ale Masimo o "manevră pentru a deschide calea" pentru propriul său smartwatch.

Afacerea Apple în domeniul gadgeturilor, care include Apple Watch, căștile AirPods și alte produse, a adus venituri de 8,28 miliarde de dolari în al treilea trimestru al anului 2023, potrivit unui raport al companiei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup

pixel