Arma răzbunării! Dacă s-ar folosi, ar fi nenorocirea de pe lume

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
O armă care este descrisă în termeni dintre cei mai sumbri
O armă care este descrisă în termeni dintre cei mai sumbri
Publicația britanică Daily Express susține că Rusia deține o armă dezvoltată special pentru un eventual război mondial.

Despre racheta Burevestnik s-a aflat pentru prima dată în primăvara anului trecut, când a fost prezentată chiar de președintele Rusiei, Vladimir Putin. Vorbind în plenul Parlamentului de la Moscova, el spunea, atunci, că această armă, de mare perspectivă, nu va avea analog în lume.

Acum, locotenentul britanic în rezervă Heinrich Brauss, citat de Daily Express, spune că, înainte de toate, Alianța Nord-Atlantică ar trebuie să-și concentreze atenția asupra acestei rachete care, în opinia lui, pune în pericol întregul potențial militar al Occidentului.

”9M730 Burevestnik este o rachetă de croazieră cu focos nuclear, capabilă să ajungă în orice colț al lumii, să distrugă aproape orice sistem de apărare”, afirmă cei de la Daily Express, precizând că arma dispune de un instalație energetică proprie, nucleară.

Citește și Americanii au făcut praf racheta Bulava, mândria rușilor

Mai mult, autorii articolului redau o declarație a expertului rus Pavel Podvig, șeful proiectului ”Armament strategic nuclear al Rusiei”, potrivit căruia, prin performanțele ei, racheta oferă avantaje considerabile în fața oricărui eventual inamic. Este adevărat că Burevestnik nu a trecut încă toate testele la care sunt supuse acest gen de proiectile îaninte de a ajunge în dotarea forțelor militare. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Business. Freepik.com
Panouri fotovoltaice
Profesorul Mircea Coșea
Aur vs argint. Freepik.com
Uzinele Dacia
Nicușor Dan / Foto: Captură video Antena 1
Fidelis
Lingouri de aur

Scenariul extrem al Goldman Sachs privind prețul aurului

Prețul aurului a crescut spectaculos în 2025, ajungând...

Centrala termoelectrică de la Iernut
Bursă / Foto: Freepik
Bancnote, euro / Foto: Freepik
ExxonMobile, Anvers
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Frigider plin cu magneți / Foto: Freepik
Bani și aur
Energie. Foto: Pexels.com
Factura. Freepik.com
Depozit. Foto: Pexels.com
Reactoarelor Modulare Mici (SMR) / Foto: NuScale
Kim Jong Un și Vladimir Putin
Stație de transformare / Foto: Freepik
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Shein, amendată cu 150 milioane euro în Franța

Retailerul online de fast-fashion Shein a primit...

Muncitori / FOTO: Freepik
Inspectori vamali / Foto: Autoritatea Vamală Română
Bani. Foto: Freepik.com
Pexels.com
Ședință de guvern / Foto: gov.ro

pixel