Arme nucleare în România? Ce a răspuns președintele interimar Ilie Bolojan

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Președinele interimar Ilie Bolojan / FOTO: Președinție
Președinele interimar Ilie Bolojan / FOTO: Președinție
Președintele interimar Ilie Bolojan a fost întrebat dacă autoritățile de la București se gândesc să solicite SUA să instaleze pe teritoriul României arme nucleare. 

Preşedintele interimar Ilie Bolojan a declarat, vineri, că România nu intenţionează să solicite Statelor Unite instalarea de arme nucleare pe teritoriul său, considerând că actuala prezenţă militară şi planurile de apărare NATO sunt suficiente.

Securitatea naţională, prioritară

"Cred că pentru fiecare ţară este importantă securitatea, siguranţa ei. Ceea ce s-a făcut din acest punct de vedere în aceşti ani în România consider că este un lucru bun şi faptul că avem NATO deasupra noastră, că avem bazele militare ale aliaţilor americani şi europeni în ţara noastră sunt condiţii care ne asigură o protecţie şi asigură o pace în România", a declarat Ilie Bolojan, în cadrul unei conferinţe de presă desfăşurate la Palatul Cotroceni.

Consolidarea flancului estic

În opinia preşedintelui interimar, orice strategie care contribuie la consolidarea flancului estic al NATO este binevenită, însă actuala prezenţă militară şi planurile de apărare existente sunt suficiente pentru asigurarea securităţii ţării.

"În ceea ce priveşte strategii care să ducă la consolidarea apărării ţării noastre, cred că orice fel de formulă prin care acest flanc de est al NATO este consolidat este un lucru bun, dar, cel puţin în situaţia de astăzi, cred că ceea ce avem în momentul de faţă - prezenţă militară, planuri de apărare NATO - sunt suficiente", a adăugat Bolojan.

Context internaţional

Declaraţia lui Ilie Bolojan vine în contextul în care preşedintele polonez Andrzej Duda a solicitat Statelor Unite transferul de arme nucleare pe teritoriul Poloniei ca măsură de descurajare împotriva unei eventuale agresiuni din partea Rusiei. Duda a discutat această propunere cu Keith Kellogg, emisarul special al preşedintelui american Donald Trump pentru Ucraina şi Rusia, conform unei relatări publicate joi de Financial Times, citată de Reuters şi DPA.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

cransmontana - FOTO: Agerpres
Ilie Bolojan / Foto: Gov.ro
Manageri
nicolas maduro - FOTO: Captură CNN
Ilie Bolojan - FOTO: Agerpres

Ilie Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare

Ilie Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare...

Donald Trump
nicolas maduro - FOTO: Donald Trump Social Truth

Imaginea zilei cu Maduro

Donald Trump a publicat imaginile zilei cu Nicolas Maduro.

Petroliști venezueleni / Foto: PDVSA
Aproape 45.000 de consumatori fără energie, sute de posturi nealimentate - FOTO: ISU Hunedoara
Ursula von der Leyen
Grupuri armate păzesc intrarea în Cuartel de la Montaña (Cazarma de la Munte) din Caracas, Venezuela, la 3 ianuarie 2026, după ce mai multe explozii au fost raportate în capitală. Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat că Statele Unite l-au „capturat c
Cine este Nicolas Maduro, președintele controversat al Venezuelei - FOTO: Agerpres
Completare document / FOTO: Freepik
Alexandru Nazare
ftse - FOTO: Freepik@funtap
Foto: Pexels.com

Statul vrea să știe cine deține terenurile României

Proiect de lege pentru evidența terenurilor deținute de...

Citrice. Foto: Freepik.com
Delegațiile din Ucraina și SUA
Incendiul de la barul La Constellation din stațiunea elvețiană Crans-Montana
Incendiu la barul Constellation din Crans-Montana, Elveția / Foto: Poliția Cantonului Valaisanne

Român dispărut după incendiul devastator din Crans-Montana

Ambasada României la Berna este în contact cu familia...

Mină de cărbune / Foto: Freepik
O femeie vorbește într-un apel video / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Taxe și impozite
Victor Negrescu / Foto: Parlamentul European
Copii la școală

pixel