Agricultura românescă, lovită în plin de acordul Mercosur. De ce este grav
România a votat în favoarea...
”Nu există nici un dubiu: extratereștrii există. În Univers sunt atâtea miliarde de stele, încât acolo trebuie să există tot felul de forme de viață, dintre cele mai diverite”, a declarat omul de știință într-un recent interviu acordat pentru The Observer.
În opinia cercetătoarei, ”nu este obligatoriu ca aceste forme de viață să fie alcătuite din carbon și azot, precum viața pe Pământ, inclusiv omul. Este foarte posibil ca ei, vizitatorii de pe alte planete, să fie deja aici, printre noi, doar că nu nu îi putem vedea”, consideră Sharman.
Citește și De ce extratereștrii nu răspund la mesajele pământenilor?
Der Spiegel amintește că Sharman a făcut parte, în 1991, dintr-o misiune pe stația spațială Mir, construită de sovietici. În prezent, fostul astronaut, în vârstă de 56 de ani, lucrează într-un laborator de cercetăți chimice la Imperial College London. Nu este singurul om de știință care crede în existența vieții extraterestre. Cercetătorii prestigiosului Massachusetts Institute of Technology (MIT) vor să-i atragă pe extratereștrii cu raze laser.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România a votat în favoarea...
Primarul Kievului, Vitali...
Agenția Națională de...
Scumpirea energiei din ultimii...
Creșterea explozivă a...
Ministerul Finanțelor a...
Volumul comerţului cu amănuntul a crescut cu 2,3% în...
Cei peste 43.000 de utilizatori...
Statele membre ale Uniunii...
Mai mulți senatori democrați...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe...
Moneda națională s-a depreciat...
Scăderea consumului s-a...
Ramona Colea, CEO FlightClaim,...
Legea 239/2025, criticată de...
Atenţionare privind tentativele de fraudă prin metoda...
În luna noiembrie 2025 s-au...
În perioada 1 ianuarie - 30...
Agricultorii și crescătorii de animale din sindicatul...
Sindicaliştii Cartel Alfa explică cu cât ar fi trebuit...
Ministerul Finanțelor a aprobat...
Serviciul internațional de...