ATENȚIE! Cât rezistă coronavirusul pe cardurile bancare

Autor: Dana Mihai
Data actualizării:
Data publicării:
Coronavirusul este cel mai activ la temperaturi în jurul de 4 grade
Coronavirusul este cel mai activ la temperaturi în jurul de 4 grade
Coronavirusul este cel mai activ la temperaturi în jurul de 4 grade, să fie peste 0 grade Celsius, și devine mult mai slab la temperaturi ridicate, au descoperit oamenii de știință ai Universității Hong Kong.

Virusul este foarte stabil la patru grade, dar este sensibil la căldură, după cum rezultă din raportul lor. La 4 grade, infecția durează mai mult de două săptămâni, în timp ce la 70 de grade moare în cinci minute, potrivit Tass.

Au apărut două noi simptome de coronavirus! La ce să fii atent

Conform unui raport prezentat de oamenii de știință, la 22 de grade coronavirusul rămâne activ cel puțin o săptămână, la 37 de grade, aproape două zile și la 56 de grade, mai puțin de 30 de minute.

De asemenea, oamenii de știință au examinat viabilitatea virusului pe diverse suprafețe. Ei au descoperit că virusul poate exista pe suprafața exterioară a măștilor medicale nu mai puțin de o săptămână (la temperatura camerei și 65% umiditate).

Pe hârtie virusul durează mai puțin de 3 ore, pe lemn și țesături, nu mai mult de 2 zile, pe sticlă, mai puțin de 4 zile, și pe oțel inoxidabil și materiale plastice, nu mai mult de o săptămână.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Mai multe persoane se uită cu neîncredere la un document / Foto: Freepik
ANRE
Hacker. Freepik.com
Banca Centrală Europeană / Foto: BCE / Flickr

Banca Centrală Europeană păstrează dobânzile nemodificate

Banca Centrală Europeană (BCE) a decis, joi, să mențină...

Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Reactoarelor Modulare Mici (SMR) / Foto: NuScale
Florin Jianu
Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
Cargo GNL / sursa foto: Freepik.com / sharpiloandrey
Foto: Freepik.com
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
Bitcoin / FOTO: Freepik
Ilie Bolojan
CEC Bank
Foto: Pexels.com
Lingouri de cupru / Foto: DCBusiness

Bloomberg: Cuprul intră într-un deficit structural din 2026

Piața globală a cuprului se îndreaptă spre un deficit...

Ministerul Finanțelor
Ghișeu
Barajul Paltinu
Arcelor Mittal Tubular Products Iași
Inflație / Foto: Freepik

România continuă să fie ţara cu cea mai mare inflaţie din UE

România a fost şi în luna noiembrie ţara UE cu cea mai...

România se află pe locul doi la exportul de grâu moale
Bani

pixel