Atenție șoferi! Poliția rutieră este cu ochii pe voi. Decizie de ultimă oră

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Se vor reinființa funcțiile de sectorist
Se vor reinființa funcțiile de sectorist
În cadrul unei acțiuni care se derulează la nivel european, poliția rutieră va controla pe parcursul acestei săptămâni atât autovehiculele folosite pentru transportul de persoane și mărfuri, cât și șoferii acestora. 

Operațiunea Truck & Bus îi vizează, în egală măsură, inclusiv pe angajatorii conducătorilor auto ale căror mașini vor fi verificate.

Potrivit Ministerului de Interne, acțiunea are ca scop, “prevenirea accidentelor rutiere produse, în special, din cauza nerespectării normelor rutiere de conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de 8+1 locuri și de transport de marfă cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone”.

Citește și Amenzi de trei ori mai mari! Așa au decis deputații

Concret, polițiștii rutieri vor verifica respectarea vitezei legale, utilizarea centurilor de siguranță, funcționarea corespunzătoare a tahografului, respectarea perioadelor de conducere sau de odihnă, documentele obligatorii ale conducătorilor auto, ale vehiculului ori cele ale operatorilor de transport.

În privința mașinilor de transport marfă, se va veridica dacă șoferii camioanelor respectă limita de greutate maximă admisă, modul în care sunt fixate mărfurile, dar și respectarea normelor legate de transportarea mărfurilor periculoase.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Nicușor Dan / Foto: Președinția României
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Generalul Alexus Grynkewich și șeful NATO, Mark Rutte
PLan cadastral / Foto: Freepik

Vești bune: unele acte cadastrale se obțin gratuit

ANCPI a modificat tarifele serviciilor cadastrale și...

Dolari și aur / Foto: Freepik
Coadă la benzină / Foto: X.com
WDS24 MARSS Interceptor MR
London Metal Exchange
Piața Roșie din Moscova
Lynn Forester de Rothschild
Bani
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
Schimb valutar / Foto: Freepik
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Stație de transformare
Mihai Daraban
Freepik.com

Care sunt cele mai profitabile companii din România

Rețeta rezilienței: cum au reușit 145 de companii să...

Documente ANAF. Freepik.com
Fitch Ratings

Retrogradarea Franței de către Fitch agită piețele europene

Randamentele obligațiunilor guvernamentale din zona...

Colaj. Sursa foto: freepik.com
Freepik.com
Banca Naționala a României

pixel