Propunerea de act normativ a parcurs cu greu drumul legislativ, presărat cu dezbateri aprinse, cu numeroase sugestii de modificare, ba chiar de abrograre totală a incriminării pentru construirea fără autorizație. Oricum, față de forma inițială, textul a fost mult schimbat. La prima adoptare, a fost trimisă înapoi în Parlament de președintele statului, la reexaminare, Senatul a repins-o apoi, nu însă și deputații.
Prin urmare, lipsa autorizației pentru anumite lucrări iese din sfera penală și intră în cea contravențională, mai exact, executarea fără autorizaţie de construire / desfiinţare ori cu nerespectarea prevederilor acesteia a lucrărilor următoare nu se va mai pedepsi penal:
- lucrări de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare și reabilitare privind căile de comunicație de orice fel, drumurile forestiere, lucrările de artă, rețelele și dotările tehnico-edilitare, lucrările hidrotehnice, amenajările de albii, lucrările de îmbunătățiri funciare, lucrările de instalații de infrastructură, lucrările pentru noi capacități de producere, transport, distribuție a energiei electrice și/sau termice, precum și de reabilitare și retehnologizare a celor existente;
- lucrări de foraje și excavări necesare pentru efectuarea studiilor geotehnice și a prospecțiunilor geologice, proiectarea și deschiderea exploatărilor de cariere și balastiere, a sondelor de gaze și petrol, precum și a altor exploatări de suprafață, subterane sau subacvatice;
- organizarea de tabere de corturi, căsuțe sau de rulote.
Citește și Viața la bloc. Reparații în apartament. Amenzi și de 100.000 de lei
Pentru acestea, sancțiunea va fi una contravențională, respectiv amenda de la 1.000 la 100.000 de lei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Cursul valutar BNR al zilei - 5...
Avans modest al PIB-ului României în 2025.
Excelența Sa Adrian Zuckerman...
Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...
Curs valutar BNR, 4 decembrie.
Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi...
Sistemul Garanţie-Returnare...
ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.
Piața RCA intră într-o nouă...
Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...
Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...
O secțiune a conductei de...
ASF schimbă regulile de...
Bursa de Valori București...
Cuprul a atins un nou record pe...
Fitch confirmă ratingul CEC...
Factura la gaze pentru...