Autostrada Sibiu-Pitești, în pericol! Ministrul Cuc s-a înfuriat

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Ministrul Transporturilor vrea să știe de ce
Ministrul Transporturilor vrea să știe de ce
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a anunțat că o firmă participantă la licitați a depus o contestație la autostrada Sibiu - Piteşti, precizând că va avea o discuţie cu această firmă pentru că "nu îi mai tolerează pe contestatarii de meserie". 

"Este vorba de lotul Sibiu - Boiţa, s-a depus în cursul zilei de ieri chiar când mă întorceam de pe şantier, am fost şi eu informat de această contestaţie. O să am şi eu o discuţie, împreună cu dl Neaga şi cu o comisie de la CNAIR, cu firma care a depus contestaţia să văd şi eu motivele pentru care a depus, pentru că vă spun un lucru: nu îi mai tolerez pe aceşti contestatari de meserie care, de-a lungul vremurilor, mie cel puţin mi-au arătat că nu au excelat în implementarea proiectelor pe care le-au avut", a afirmat Răzvan Cuc, la Parlament, întrebat în legătură cu contestaţia depusă pentru autostrada Sibiu - Piteşti.

"Blochează. Întrebaţi-i pe ei"

El a spus că este vorba despre o firmă care a participat la licitaţia acestui proiect. "Eu am spus că o să am o implicare activă în proiectele de infrastructură şi asta înseamnă că îmi asum anumite lucruri. Nu depăşesc cadrul legal, dar vreau să ştiu şi eu de ce contestă, pentru lucrul acesta îmi este permis să am o întâlnire cu firma respectivă", a adăugat ministrul Transporturilor.

Răzvan Cuc a susţinut că, dacă nu exista această contestaţie, contractul trebuia semnat duminică. "O să am o discuţie în cursul zilei de mâine şi cu cei de la CNAIR să vedem exact ce anume vizează acea firmă", a mai spus Cuc, adăugând că nu poate să spună dacă această firmă îşi va retrage sau nu contestaţia.

Citește și Investiția pentru Autostrada Estului, aprobată tacit în Senat

Întrebat ce au de câştigat aceşti contestatari, Răzvan Cuc a răspuns: "Blochează. Întrebaţi-i pe ei". "Eu ca şi ministru o să fiu pe şantiere şi acolo unde văd că contestă şi nu îşi fac treaba pe şantier o să vedeţi şi măsurile pe care le voi lua pe măsura lucrurilor pe care le fac şi ei în proiectele noastre", a adăugat el.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Noi taxe și impozite / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres
New York
Andrew Ross Sorkin
Foto: Freepik.com

Honda și Toyota, îngrijorate de inițiativa „Made in Europe”

Producătorii auto japonezi și britanici își exprimă...

Cash / FOTO: Freepik

Cum influențează IRCC și ROBOR rata la creditul ipotecar

Alegerea între IRCC și ROBOR nu este doar o chestiune...

ANAF
Marile studiouri americane cer suspendarea tehnologiei video lansate de proprietarul TikTok - FOTO: Freepik@DC Studio
calatori SUA - FOTO: Freepik@italoparnaiba5

Reguli mai stricte pentru turiștii care călătoresc în SUA

Autoritățile americane anunță că noile reguli mai...

Foto: pexels.com
Euro. Foto: Freepik.com
Nicusor Dan

Nicușor Dan, anunț de ultimă oră

Nicușor Dan, președintele României, face un anunț de ultimă oră legat de...

Piața muncii din București, ușoară scădere lunară - FOTO: Freepik@Drazen Zigic

Piața muncii din București, ușoară scădere lunară

Numărul salariaților din Capitală, ușor mai mic față de...

Diana Buzoianu

Avize de mediu mai rapide și digitalizare totală în 6 luni

Ministerul Mediului anunță o reformă majoră cu impact...

Ferma. Foto: Pexels.com
Bursa de la București /FOTO: Facebook BVB

BVB pierde 7,36 miliarde de lei într-o săptămână

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a înregistrat săptămâna...

Casa Națională de Pensii, anunț pentru pensionari

Casa Națională de Pensii a publicat cifrele oficiale. Ce...

Pe telefon / FOTO: Freepik
Radu Miruță, ministrul Economiei
Inteligență artificială/ FOTO: Freepik

România, sub media UE la utilizarea AI de către tineri

Aproape două treimi dintre tinerii din UE folosesc...

ANPC continuă controalele / Foto: Arhivă
Sultan Ahmed bin Sulayem
autostrada boita cornetu - FOTO: Captură video@Cristian Pistol
asfaltare. Freepik.com
Șofer de camion / Foto: Freepik
RAdu Miruță - FOTO: Agerpres
Record istoric de turiști români în Bulgaria. Creștere de peste 50% față de perioada prepandemică - FOTO: Arhivă personală
Keir Starmer - FOTO: Agerpres
Lukoil
Portul Constanța

pixel