Avertisment: Urmează cei mai fierbinți cinci ani din istoria omenirii

Autor: Andreea Craciun
Data actualizării:
Data publicării:
O concluzie bazată pe date concrete. Un semnal de alarmă
O concluzie bazată pe date concrete. Un semnal de alarmă
Potrivit celor mai recente date ale Organizației Mondiale de Meteorologie, acest vârf de temperatură este rezultatul creșterii emisiilor de gaze cu efect de seră și al fenomenului climatic "El Niño". Consecințele vor fi fără precedent.

O proiecție climatică nedorită, dar anticipată. Potrivit celor mai recente date ale Organizației Meteorologice Mondiale (OMM), se așteaptă ca temperaturile globale să atingă niveluri record în următorii cinci ani.

Această tendință galopantă este alimentată de creșterea emisiilor de gaze cu efect de seră, care rețin mai multă căldură, și de "El Niño", un fenomen climatic caracterizat prin temperaturi anormal de ridicate ale apei în partea de est a Oceanului Pacific de Sud.

Potrivit OMM, există 66% de șanse ca, între 2023 și 2027, temperatura medie anuală globală să depășească cu peste 1,5°C nivelul preindustrial pentru cel puțin un an. 

Altfel spus, există o probabilitate de 98% ca măcar unul dintre următorii cinci ani, precum și perioada întreaga această perioadă de cinci ani în ansamblul ei, să devină cea mai fierbinte înregistrată vreodată în istoria omenirii.

Activitatea statistică a OMM se concentrează, de asemenea, asupra încălzirii Arcticii, despre care spune că este "în creștere disproporționată". Comparativ cu media perioadei 1991-2020, se așteaptă ca temperatura în Arctica să fie "de trei ori mai mare decât anomalia medie globală".

Creșteri direct legate de schimbările climatice

"Acest raport nu înseamnă că vom depăși permanent nivelul de 1,5°C specificat în Acordul de la Paris [...]. Cu toate acestea, OMM trage un semnal de alarmă că vom depăși temporar nivelul de 1,5°C cu o frecvență din ce în ce mai mare", explică secretarul general al OMM, profesorul Petteri Taalas.

Acesta continuă: "Se așteaptă ca un eveniment El Niño să se dezvolte în lunile următoare. Combinat cu schimbările climatice antropogene, acesta va ridica temperaturile globale la niveluri fără precedent.

Impactul negativ

"Impactul asupra sănătății, securității alimentare, gestionării apei și mediului va fi considerabil. Trebuie să fim pregătiți", avertizează înaltul oficial al OMM.

"Se așteaptă ca temperaturile medii globale să continue să crească, îndepărtându-ne și mai mult de climatul cu care suntem obișnuiți", este de acord Leon Hermanson, un expert științific de la UK Met Office, care a condus redactarea raportului.

Potrivit ultimului buletin al Met Office, care este centrul OMM pentru astfel de prognoze (decenale și anuale), probabilitatea ca temperatura medie pe cinci ani să depășească pragul de 1,5°C este de doar 32%. Cu toate acestea, probabilitatea unei depășiri temporare a pragului de 1,5°C a crescut în mod constant din 2015, când era aproape de zero. Pentru anii dintre 2017 și 2021, probabilitatea a fost de 10%.

Noul raport vine înaintea Congresului meteorologic mondial, care va avea loc între 22 mai și 2 iunie. Participanții vor discuta despre cum să consolideze serviciile meteorologice și climatice pentru a se adapta la schimbările climatice.

Printre prioritățile de pe ordinea de zi a Congresului se numără un mecanism care să asigure avertizări timpurii pentru toți. Potrivit OMM, acesta "are ca scop protejarea oamenilor de intensificarea condițiilor meteorologice extreme".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

foto: pexels.com
Titluri Tezaur / FOTO: Pagina de Facebook a Ministerului Finanțelor
Apă și canalizare / FOTO: Freepik
Eoliene

Sistemul energetic din România, salvat de vânt

România se sprijină pe vânt pentru a evita o pană majoră...

Vameși
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
prețul la gaze / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Date INS: Creştere modestă a economiei României în 2025

Avans modest al PIB-ului României în 2025.

Nuclearelectrica
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
ANAF / Montaj foto: DCBusiness
Trafic intens pe autostradă / Foto: Freepik
Termocentrală

Grupul 6 de la Rovinari reintră oficial în producție

Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...

Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan
Freepik.com
Codul Muncii. Freepik.com

Salariul minim creşte cu 11% în Ungaria

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi...

Freepik.com

ANAF creşte numărul controalelor efectuate de la birou

ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.

Asigurare auto RCA / Foto: Freepik
O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze s-au prăbuşit

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...

Date biometrice / Foto: Freepik

Modificări majore în procedura cazierului judiciar

Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...

Oleoductul Drujba

pixel