Banca UBS și-a cerut scuze pentru declarațiile deplasate ale unui angajat

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Pentru UBS, China este o piață importantă
Pentru UBS, China este o piață importantă
Grupul bancar elveţian UBS i-a cerut unuia din principalii săi economişti să îşi ia concediu fără plată, după ce comentariile acestuia referitoare la porcii chinezi au provocat un val de critici în comunitatea financiară din China.

Într-un raport publicat joi, Paul Donovan, economist şef la UBS Global Wealth Management, a făcut unele comentarii cu privire la creşterea preţurilor de consum în China şi a legat această creştere de epidemia de pestă porcină africană. "Contează acest lucru? Contează dacă eşti un porc chinez. Contează dacă mănânci carne de porc în China", a apreciat Paul Donovan.

În replică, Chinese Securities Association din Hong Kong, un organism care regrupează 124 de firme de brokeraj şi fonduri chineze, a criticat aceste declaraţii ca fiind lipsite de profesionalism, nepoliticoase şi imorale. În plus, Chinese Securities Association a cerut entităţilor chineze să îşi regândească relaţiile de afaceri cu UBS.

Citește și Afacerile acestor miliardari, în pericol

UBS şi-a cerut scuze pentru orice neînţelegere provocată de comentariile lui Paul Donovan. "Putem confirma că i-am cerut lui Paul Donovan să îşi ia un concediu fără plată până când vom revizui această problemă, pentru a evalua paşii care se impun", a declarat un purtător de cuvânt de la UBS.

China este o piaţă importantă pentru UBS în Asia. Banca elveţiană a devenit anul trecut prima bancă străină care a preluat controlul asupra unei instituţii financiare chineze. Epidemia de pestă porcină africană a obligat China să eutanasieze mai multe milioane de porci după ce peste 120 de focare au fost descoperite în această ţară începând din luna august 2018.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Freepik.com
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Cosmin Marinescu
Foto: Freepik.com
Panouri solare / Foto: Unsplash
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Lingouri de aur / sursa foto: Freepik.com
Foto ilustrativ: Freepik.com
În magazin / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Surpriză pe piața valutară: dolarul cade, aurul urcă!

BNR a publicat vineri, 11 aprilie 2025, cursul valutar...

Declarația unică - Foto ilustrativ
Donald Trump
Foto: Freepik.com

SUA şi Rusia discută, la Moscova, soarta Ucrainei

Mesagerul lui Trump la Kremlin: Steve Witkoff negociază...

Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
București / Foto: Freepik
Pensionari
Reciclare
Investitorii fug de dolar și obligațiuni americane / Foto: Freepik
Ursula von der Leyen
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Donald Trump

pixel