Gigantul chinez din domeniul bateriilor pentru vehicule electrice, CATL (Contemporary Amperex Technology), a lansat luni, la Shanghai, a doua generație a bateriei sale ultra-rapide „Shenxing”, promițând performanțe spectaculoase pentru peste 67 de modele noi de mașini electrice care vor fi lansate anul acesta, transmite Reuters.
Potrivit directorului de tehnologie al companiei, Gao Huan, noua baterie Shenxing permite o autonomie de 520 de kilometri cu doar 5 minute de încărcare și ajunge la 80% din capacitate în doar 15 minute, pornind de la zero. Performanțele vin într-un moment în care industria auto caută soluții rapide, eficiente și accesibile pentru tranziția energetică.
CATL a prezentat totodată și un nou produs pe bază de sodiu, cu o densitate energetică de 175 Wh/kg, o alternativă potențial mai ieftină și mai sustenabilă la bateriile convenționale pe bază de litiu.
Fondatorul miliardar al CATL, Robin Zeng, are ambiția de a transforma cel mai mare producător de baterii din lume într-un jucător-cheie în domeniul energiei verzi, contribuind totodată la reducerea costurilor de producție ale vehiculelor electrice și schimbând dinamica economică a acestui sector aflat în plină expansiune.
Lansările vin însă într-un context dificil pentru companie: în martie, CATL a raportat o creștere a profitului net de doar 15% pentru anul 2024 — cel mai slab ritm din ultimii șase ani — pe fondul unui război prelungit al prețurilor pe piața chineză a vehiculelor electrice.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...