Bayer și BASF, probleme majore pentru giganții industriei chimice

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Bayer și BASF se confruntă cu probleme majore
Bayer și BASF se confruntă cu probleme majore
De mai multe luni, Monsanto are probleme cu erbicidul Glyphosate, din cauza căruia în Statele Unite sunt pe rolul judecătoriilor 13.400 de procese în urma cărora se prefigurează amenzi de milioane de dolari iar acum a demerat o investigație și în Germania, scrie bild.de.

Cauza investigației din Germania este medicamentul Iberogast, medicament care este suspectat că ar avea legătură cu decesul unei femei, dosarul fiind instrumentat de un procuror din Koln.

Un expert din industrie a declarat pentru Bild că ”Bayer nu analizează cu suficientă grijă achizițiile pe care le face iar riscurile sunt sisteatic subestimate”.

Bayer încă are probleme cu Mondanto la un an de la preluare iar informațiile privind legătura dintre Glyphosate și riscul îmbolnăvirii cu cancer a trimis acțiunile Bayer într-o spirală descendentă.

Valoare companiei la ora actuală a ajuns la 50 de miliarde de euro, cu mult sub 56 miliarde € cât a plătit Bayer pentru Monsanto. Rezultatul consolidat pentru primul trimetstru este de 1,2 miliarde €, cu 35,5% mai puțin. În plus, 4.500 de locuri de muncă vor fi desființate în Germania.

Un mare grup german, prezent în România, concediază 12.000 de oameni

La aceste neajunsuri se adaugă acum ancheta legată de Iberogast.

Probleme la BASF

Recent, BASF a publicat un avertisment de profit. Producția industrială a crescut mult mai încet față de așteptările companiei, în prima jumătate a anului.

Rezultatele financiare preliminare publicate luni arată un câștig ”semnificativ mai mic” decât cel așteptat la începutul anului.

”Una peste alta, suntem într-o situație mai dificilă decât ne așteptam în luna febriarie 2019”, a declatat CFO-ul BASF, Hans-Ulrich Engel.

Grupul este supus unor presiuni asupra costurile din lumea întreagă, pentru a adopta prețuri mult mai competitive. Pentru acest lucru, BASF va separa de chimicalele pentru construcții și pigmenți iar până în 2021 vor fi concediați 6.000 de oameni.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Titluri de stat Fidelis
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
ROBOR
Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Freepik.com
Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.

Freepik.com
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Foto: Freepik.com

pixel