Dumitru Chisăliță explică dezastrul de la Paltinu: greșeli umane și lipsă de planificare
Criza de la Paltinu, explicată...
"Aud uneori că băncile nu sunt dispuse să folosească rezervele de capital din cauza temerilor că BCE le va cere o completare rapidă a acestora. Vreau să reasigur toate părţile că vom face tot posibilul să adoptăm o cale spre normalitate credibilă şi bine concepută", a afirmat vineri Enria, la o întâlnire virtuală cu bancherii.
Adrian Vasilescu: România poate evita o contracţie economică
În martie, Banca Centrală Europeană le-a spus creditorilor din zona euro să omită plata dividendelor şi răscumpărările de acţiuni cel puţin până în octombrie şi să-şi folosească profiturile pentru a sprijini economia afectată de pandemie.
"Pentru a spori capacitatea băncilor de a absorbi pierderile şi pentru a sprijini creditarea, ele nu ar trebui să plătească dividende pentru anii financiari 2019 şi 2020, cel puţin până la octombrie. De asemenea, băncile ar trebui să se abţină de la răscumpărările de acţiuni menite să-i recompenseze pe acţionari", se arată în comunicatul BCE.
"Sunt convins că nu doar BCE trebuie să sprijine băncile. Aşa cum totul în jurul nostru este amânat (...) este cerută şi o contribuţie din partea băncilor şi din partea acţionarilor lor", a declarat recent Andrea Enria.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Criza de la Paltinu, explicată...
Guvernul lansează în dezbatere un proiect de OUG care...
OpenAI a intrat într-o fază de...
Uniunea Europeană se pregătește...
Europa riscă să rămână fără...
Germania pune în funcțiune...
Curs valutar BNR, 2 decembrie...
PPC Energie vine cu o ofertă...
Mega Image și Profi Rom Food...
România găzduiește reuniunea...
Transportul de mărfuri prin...
Şedinţa comună de plen a...
Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...
România pierde patru miliarde...
De Ziua Națională, în timp ce România își celebrează...
Instituțiile publice primesc un...
În luna octombrie 2025, rata şomajului în formă...
Ziua de 1 Decembrie nu este...
Antreprenorii din agricultură...
Fluviul Dunărea va înregistra...