BCE precizează că a păstrat dobânda de politică monetară la nivelul zero, în timp ce dobânda la facilitatea de creditare marginală a fost păstrată la 0,25%, iar dobânda la depozite, pentru băncile ce stochează lichidităţile în exces a fost lăsată la minus 0,40%.
"Consiliul guvernatorilor se aşteaptă ca dobânzile cheie ale BCE să rămână la nivelele actuale cel puţin până la finele lui 2019, sau în orice caz atâta timp cât va fi necesar pentru a se asigura o convergenţă sustenabilă a inflaţiei spre un nivel mai mic, dar apropiat, de 2% pe termen mediu", se precizează în comunicatul BCE.
BCE spune că o nouă serie de operațiuni va fi lansată din septembrie.
"O nouă serie de operaţiuni de refinanţare pe termen lung (TLTRO-III) va fi lansată, începând din luna septembrie 2019 şi până în luna martie 2021, fiecare cu maturitatea la doi ani. Aceste noi operaţiuni vor ajuta la păstrarea unor condiţii favorabile de creditare bancară şi vor ajuta la transmisia lină a politicii monetare", adaugă BCE.
Citește și:Austriecii s-au răzgândit. Decizia Vienei privind BCE
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Christine Lagarde explică...
Curtea Constituţională a...
Ziua de 20 octombrie este una...
China accelerează...
România riscă să intre, în anii următori, într-o criză...
După un 2025 marcat de...
După ce plafonarea prețului la...
Inspectoratul de Stat în...
După ani de volatilitate și...
Verificările și reviziile...
Armistițiul din Gaza, promovat...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Piața de capital românească a...
Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a ajuns, în...
Milioane de americani au ieșit...
Regimul fiscal aplicabil...
Grupul Electrica a demarat...
S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...
Un incendiu de proporții a...
După un deceniu de planuri...
Guvernul modifică regimul de...
Allianz-Țiriac anunță, într-un...
Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...
Compania ArcelorMittal a...