Benzi speciale la frontiere pentru românii care muncesc în țările vecine

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Punctul de trecerea frontierei Nădlac
Punctul de trecerea frontierei Nădlac
Săptămâna aceasta ar urma să fie votată o lege care îi privește pe românii care lucrează în țările vecine.

Este vorba despre o modificare la Legea nr.209/2020 privind unele măsuri de trecere a frontierei de stat a României şi de facilitare a trecerii frontierei de către lucrătorii frontaIieri.

Legea, în primul rând, definește lucrătorul frontalier:

1. Articolul 1 va avea următorul cuprins: „Art.1.- (1) Prin lucrător frontalier, în sensul prezentei legi, se înţelege persoana care îndeplineşte, cumulativ, următoarele condiţii: 

a) işi exercită activitatea profesională pe teritoriul unui stat vecin, altul decât cel de domiciliu/reşedinţă/rezidenţă, în baza unui contract de muncă valabil, încheiat pc durată nedeterminată sau pe durată determinată; 

b) revine periodic, zilnic sau cel puţin săptămânal, în statul de domiciliu/reşedinţă/rezidenţă. 

(2) În baza acordurilor bilaterale încheiate între statele menţionate la alin. (1) ”angajatorii lucrătorilor frontalieri eliberează, la cerere, un certificat privind încadrarea în muncă a acestora”. 

2. Articolul 2 va avea următorul cuprins: 

”Art.2.- În punctele de trecere a frontierei de stat rutiere unde infrastructura o permite, Ministerul Afacerilor Interne, prin Polilia de Frontieră Română, deschide benzi speciale de trecere dedicate lucrătorilor frontalieri care posedă certifIcatul prevăzut la art.1 alin.(2) şi membrilor familiei lucrătorului frontalier, respectiv persoanelor care locuiesc împreună cu acesta”.

3. Articolul 3 va avea următorul cuprins: 

”Art.3. - Ministerul Afacerilor Interne, prin Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră, asigură personal de specialitate, echipamente specifice de control şi infrastructura de comunicaţii şi informatică în vederea operaţionalizării benzilor speciale din punctele de trecere a frontierei, cu sprijinul administratorilor acestora, dacă este cazul”. 

În acest context, Ödön Szabó, deputat UDMR, a declarat pentru Radio România Actualități că: ”Îmi pare rău că au scos din această iniţiativă legislativă familiile celor care sunt în zona de frontieră, pentru că un elev care stă în Ungaria cu părinţii şi vine înapoi la şcoală în România nu are cum să aibă o dovadă de la angajator, pentru că el nu este angajat şi atunci ei nu au posibilitatea să tranziteze pe aceste zone. Dar dacă aceasta este propunerea ministerului, sper măcar să o aplice aşa cum au gândit-o ei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Foto: Freepik.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Apple / sursa foto: Flickr.com
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Freepik.com
Freepik.com

O cantitate enormă de zahăr urmează să fie aruncată pe piaţă

Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...

Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic

pixel