Berarii turci, în extaz după înfrângerea lui Erdogan

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Acţiunile celui mai mare producător de bere din Turcia au înregistrat luni cea mai puternică creştere din ultimele opt luni, depăşind cu mult avansul de 0,3% înregistrat de principalul indice al bursei de la Istanbul, după ce candidaţii AKP, formaţiunea preşedintelui Recep Tayyip Erdogan, s-au situat pe locul secund atât în capitala Ankara, cât şi la Istanbul, la alegerile municipale de duminică, transmite Bloomberg.

Potrivit rezultatelor preliminare, candidaţii principalului partid de opoziţie din Turcia, Partidului Republican al Poporului (CHP), au câştigat alegerile într-o serie de mari oraşe, inclusiv Istanbul, Ankara, Antalya şi Adana. Toate cele patru oraşe au fost până acum controlate de AKP, formaţiunea preşedintelui Recep Tayyip Erdogan, sau aliaţii săi naţionalişti, MHP. Sub conducerea lui Erdogan, unele municipalităţi din Turcia au luat măsuri pentru a restricţiona vânzările de alcool.

Luni, la închiderea bursei de la Istanbul, acţiunile producătorului de bere Anadolu Efes Biracilik ve Malt Sanayii AS afişau o creştere de 6,9%, cel mai mare avans înregistrat după luna septembrie 2018. De asemenea, titlurile Turk Tuborg Bira ve Malt Sanayii AS, un alt mare producător de bere listat la bursă, înregistrau o creştere de 2,4%.

Citește și: Împărăția sultanului Erdogan începe să sărăcească

"Unii investitori ar putea miza pe faptul că restricţiile municipale cu privire la vânzarea de alcool ar putea fi relaxate", a declarat Burak Isyar, analist la firma de brokeraj ICBC Securities din Istanbul.

În pofida creşterilor de luni, acţiunile Anadolu Efes mai au mult de recuperat având în vedere că au pierdut 9,2% în acest an. Compania a raportat un profit de 96,9 milioane lire (16 milioane de dolari) în 2018, sub estimările analiştilor. Pentru acest an, cel mai mare producător de bere din Turcia se aşteaptă la o stabilizare a vânzărilor, potrivit prognozelor publicate în luna februarie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

România are aprobată prima tranșă
Pesimism / FOTO: Freepik

Pregătiți-vă pentru un război comercial mondial!

Un avertisment lansat de un expert internațional.

Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Camioane
Valentin Lazea / Foto: Agerpres
Frenezie / FOTO: Freepik
Susan Crawford
BNP Paribas, unul dintre actorii tranzacției / FOTO: Wikipedia

Belgia vrea să vândă acțiunile BNP Paribas pentru apărare

Acțiunile băncii franceze BNP Paribas au înregistrat o...

Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/
ANAF nefuncțional / Foto: DCBusiness
Petrotel Lukoil
Mugur Isărescu
Bursa / Foto: Freepik
Nord Stream 2

Germania nu vrea să mai audă de gazoductul Nord Stream 2

Şefa diplomaţiei germane Annalena Baerbock a exclus...

Platformă de extracție Trillion Energy
Foto: Freepik.com
Document / Foto: Freepik

Extras de carte funciară gratis. ANCPI face precizări

Proprietarii de imobile nu vor mai plăti taxa pentru...

Banca Naţională a României
OECD
Sam Altman / FOTO: Wikipedia
Foto: Pexels.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr

pixel