Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 246 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Până astăzi, 4.748 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.
În intervalul 27.09.2020 (10:00) – 28.09.2020 (10:00) au fost înregistrate 30 de decese (15 bărbați și 15 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Maramureș, Prahova, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.
Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 9 decese la categoria de peste 80 de ani.
29 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.
Citește și COVID-19. Nouă luni de CRIZĂ sanitară și 1 milion de morți
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.528. Dintre acestea, 557 sunt internate la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 2.372.340 de teste. Dintre acestea 6.162 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 4.306 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.856 la cerere.
Pe teritoriul României, 10.331 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.395 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 24.136 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 179 de persoane.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Persoanele fizice care vând...
Decizia de suspendare a programului "Rabla" 2025...
Informaţia momentului de la...
Cele mai importante economii...
Leul s-a depreciat, miercuri, în raport cu principalele...
Lipsa unei strategii naționale, adăposturi construite...
Plafonarea adaosului comercial...
ANAF subliniază importanţa...
Moscova trage un semnal de...
Proiectele de acte normative...
Dolarul american prinde avânt...
Salarii înghețate în companiile...
Giganții chinezi ai...
Guvernul a flexibilizat cadrul...
Ministerul Finanțelor a emis un...
Băncile centrale își sporesc...
3,5 milioane de gospodării ar...
România, Belgia și Italia își...
Un tribunal rus a ordonat,...