Bill Gates: Avem nevoie de o MINUNE! Altfel, va fi vai și amar

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Până nu este prea târziu
Până nu este prea târziu
Dacă până acum unii și alții l-au acuzat că ar intenționa să implanteze cipuri în corpul oamenilor prin intermediul vaccinurilor COVID-19, co-fondatorul gigantului Microsoft are acum toate șansele să fie numit omul care aduce numai vești proaste, apocaliptice. Deși sunt doar atenționări, semnale de alarmă, încercări de semnala și alte pericole, știute dar oarecum ignorate, care ne pândesc pe noi, toți oamenii. 

De această dată, miliardarul american a vorbit despre ceea ce el consideră a fi cea mai mare provocare pentru omenire - neutralizarea, până în 2050, a efectelor generate de încălzirea globală până în 2050. Într-un interviu cu National Public Broadcasting Corporation din Australia, omul de afaceri a precizat că se referă la etapa în care oamenii vor înceta să sporească volumul emisiilor cu efect de seră și vor reduce la zero influența negativă a acestora asupra climei. 

Gates a menționat că emisiile de gaze cu efect de seră sunt asociate cu energia derivată din arderea cărbunelui, petrolului și gazelor. El a sugerat că, în viitor, energia nucleară ar trebui să devină o sursă permanentă de energie, deoarece energia solară și eoliană nu sunt capabile să îndeplinească mereu această funcție

„Cred că avem nevoie de o invenție miraculoasă pentru a face bateriile de 20 de ori mai ieftine, permițând, astfel, stocarea sezonieră a energiei - în acest caz, vom exista câteva săptămâni fără soare și vânt, dar oamenii vor dispune, totuși, de căldură. ... Iar dacă nu, vom avea nevoie de altă minune. Și anume ca 25% din energie generată să fie disponibile, indiferent de vreme", a spus el, adăugând că fisiunea nucleară și fuziunea termonucleară sunt" singurele lucruri care pot funcționa la această scară ".

Citește și IBUPROFEN. Britanicii au DESCOPERIT ceva. Aveți GRIJĂ

În același timp, Gates a subliniat că încrederea în energia nucleară va începe să se formeze atunci când va deveni mai accesibilă și mai sigură. De menționat că fondatorul Microsoft a anunțat, recent, că intenționează să investească aproximativ două miliarde de dolari pe parcursul a cinci ani în lupta împotriva schimbărilor climatice. Gates este încrezător că dezastrul climatic poate fi prevenită prin tehnologii inovatoare, așa că intenționează să acorde bani startup-urilor și altor proiecte care oferă soluții pentru combaterea schimbărilor climatice.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
prețul la gaze / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Date INS: Creştere modestă a economiei României în 2025

Avans modest al PIB-ului României în 2025.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
ANAF / Montaj foto: DCBusiness
Trafic intens pe autostradă / Foto: Freepik
Termocentrală

Grupul 6 de la Rovinari reintră oficial în producție

Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...

Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan
Freepik.com
Codul Muncii. Freepik.com

Salariul minim creşte cu 11% în Ungaria

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a anunţat joi...

Freepik.com

ANAF creşte numărul controalelor efectuate de la birou

ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.

Asigurare auto RCA / Foto: Freepik
O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze s-au prăbuşit

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...

Date biometrice / Foto: Freepik

Modificări majore în procedura cazierului judiciar

Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...

Oleoductul Drujba
Calcule
Bursa de Valori București
London Metal Exchange / Foto: LME
Ursula von der Leyen
CEC Bank
Gaze
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia

pixel