Bosch va concedia 1.500 de angajați

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Dat afară
Dat afară
O  măsură impusă de nevoia de adaptare la noile condiții ale pieței. 

Bosch trebuie să renunţe la aproximativ 1.500 de angajaţi la două din unităţile sale din Germania, până în 2025, pentru a adapta personalul la modificarea cererii şi la tehnologiile din sectorul auto, a informat duminică furnizorul de componente auto, transmite Reuters.

Reducerile de locuri de muncă au fost anunţate prima dată de săptămânalul Automobilwoche.

"Ca şi alte companii, trebuie să ajustăm nivelul forţei de muncă la actuala situaţie, la schimbările structurale din sectorul auto şi la intrarea pe piaţă a noilor tehnologii. Vedem necesitatea de a ajusta până la 1.500 de angajaţi până în 2025, în domeniul dezvoltării, administrativ şi al vânzărilor, la divizia Drives, de la unităţile Feuerbach şi Schwieberdingen", a afirmat un purtător de cuvânt al Bosch.

Bosch încearcă să mute angajaţii la alte departamente, să facă pensionări anticipate sau acorduri de disponibilizări voluntare, iar compania este în negocieri cu sindicatul privind concedierile.

"Ne confruntăm cu provocări mai extinse decât estimam la începutul anului ...Chiar dacă vrem să menţinem un nivel optim al forţei de muncă, cu noile produse şi măsuri de formare profesională, va trebui să facem ajustări pentru a remedia situaţia din unele domenii", se arată în comunicatul Bosch.

Compania a confirmat că nu se vor efectua concedieri obligatorii la diviziile de mobilitate din Germania până la finalul lui 2027. 

Citește și Concedieri înainte de Sărbători. O fabrică din Sibiu pune lacătul pe ușă

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Donald Trump
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă
Foto: Pexels.com
Portul Constanța
Familie plateste cumparaturile la casă

România nu mai este pe primul loc la inflație

România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...

Reguli noi pentru transportatori
Petrol / sursa: Freepik.com
Warren Buffett / FOTO: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063827483686&sk=photos_by

Warren Buffett, Oracolul din Omaha, dezvăluie unde a greșit

Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...

Janusz Bugajski, Senior Fellow la Jamestown Foundation din Washington DC
Știri false / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Lucrător
Spațiu / FOTO: Wikipedia

Spațiul devine din ce în ce mai aglomerat pentru Elon Musk

Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...


pixel