Brexit, Trump, URSS: Când riscurile politice pun bursele pe jar

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Momente de adevărată criză
Momente de adevărată criză
Barometru al vieții economice, dar și politice, bursele reacționează cu entuziasm sau în mod agresiv în funcție de deciziile care se iau pe cele două paliere. De-a lungul istoriei au fost numeroase astfel de situații. Iar ultima a fost anunțul președintelui Franței privind dizolvarea Parlamentului și convocarea de alegeri anticipate. 

Riscul politic este o parte integrantă a provocărilor cu care trebuie să se confrunte investitorii, jucătorii din piață care interpretează informațiile prin prisma intereselor și afacerilor lor. Piețele au groază de incertitudine, detestă nisipurile mișcătoare unde sunt aruncate când lucrurile o cam iau razna.

Cum s-a întâmplat, spre exemplu pe 10 iunie, când bursa de la Paris a făcut, practic, un salt brusc în necunoscut după decizia lui Macron, care i-a luat prin surprindere inclusiv pe analiștii politici. În acea zi, indicele vedetă al bursei pariziene, CAC 40, a pierdut 2,3%. Nu a fost singura experiență de acest gen de când a fost creat, pe 15 iunie 1988.

24 iunie 2016 (-8,04%): Votul Brexit

Bursa de la Paris a cunoscut o adevărată „vineri neagră”, confruntându-se cu cea mai proastă sesiune din octombrie 2008. Victoria Brexit-ului a fost un șoc care o declanșat un adevărat tsunami pe piețele mondiale. În acea zi de vineri, CAC 40 a cedat, la deschiderea cotațiilor, aproape 5%, pentru a se prăbuși violent la mai mult de minus 10% „intraday”.

Iar cele mai afectate au fost atunci, ca și acum, acțiunile marilor instituții bancare. La sfârșitul sesiunii s-a înregistrat -20,6% pentru Société Générale, -17,4% pentru BNP Paribas și -14% pentru Crédit Agricole.

9 iunie 2016 (+1,49%): Alegerea lui Donald Trump

Ca și 2024, anul 2016 a fost marcat clar de alegeri, și de surprize. Pe 9 noiembrie 2016, investitorii au luat act de victoria surpriză a candidatului republican Donald Trump, împotriva rivalei democrate Hillary Clinton, considerată câștigătoare până în ultimele ore înainte ca rezultatul alegerilor să fie anunțat.

Pe bursă, piețele asiatice au fost primele care au primit vestea din Statele Unite. La Tokyo, indicele emblematic Nikkei 225 a scăzut cu 5,36%. La Paris, CAC 40 a coborât sub pragul de 4.400 de puncte, în scădere cu 2,83% față de deschidere.

Dar undă de șoc și-a pierdut treptat forța, astfel că, spre finalul zilei, piețele și-au revenit, investitorii înțelegând că venirea lui Trump nu poate fi comparată, ca impact, cu Brexit. Ca atare, indicele parizian a încheiat sesiunea în creștere cu 1,49%.

19 august 1991 (-7,29%): Lovitura de stat din URSS

În timpul „puciului de la Moscova”, Mihail Gorbaciov a fost înlăturat de „politicii duri” ai Partidului Comunist. Scăderea spectaculoasă a CAC 40 (-7,29%) a fost, totuși, de scurtă durată. Bursele din Asia și Pacific au fost primele care au reacționat la vestea răsturnării liderului sovietic. Reacția a fost cu atât mai puternică cu cât niciun comentariu nu a însoțit această știre și, prin urmare, s-a pretat tuturor speculațiilor posibile. O avalanșă de comenzi de vânzare i-a copleșit apoi pe comercianți, iar zvonurile despre moartea numărului unu sovietic au accentuat tendința, pe o piață cuprinsă de panică.

Cea mai neagră zi

Pe 9 martie 2020, barometrul Bursei de la Paris s-a prăbușit literalmente, cedând 8,39% la închidere, sub povara răspândirii coronavirusului și a războiului prețurilor pe piața petrolului. Cea mai proastă sesiune rămâne însă luni 6 octombrie 2008 (-9,84%) după falimentul Lehman Brothers.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn
Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...


pixel