Britanicii, șocați de noile lor pașapoarte

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Britanicii au început să schimbe pașapoartele
Britanicii au început să schimbe pașapoartele
Paşapoarte britanice care nu au menţiunea "Uniunea Europeană" au fost puse în circulaţie începând cu 30 martie, a anunţat sâmbătă Ministerul de Interne, chiar dacă Brexitul, programat iniţial pentru 29 martie, nu s-a materializat încă, transmite France Presse. Ministerul a fost interpelat vineri pe reţeaua socială Twitter de către o britanică care s-a declarat "cu adevărat şocată" de coperta noului său paşaport.

"Suntem încă în UE. De ce noul meu paşaport nu reflectă acest lucru?" a întrebat Susan Hindle Barone.

"Paşapoarte (de culoare) bordo care nu prezintă cuvintele Uniunea Europeană au fost puse în circulaţie pe 30 martie", a declarat o purtătoare de cuvânt a Ministerului de Interne într-un comunicat.

"Pentru a vinde stocurile rămase, paşapoarte cu menţiunea Uniunea Europeană vor continua să fie eliberate pentru o perioadă scurtă de timp după această dată", a precizat purtătoarea de cuvânt, subliniind că "cele două modele sunt în egală măsură valabile pentru a călători''.

Regatul Unit trebuia iniţial să părăsească UE pe 29 martie, exact la doi ani după ce a activat articolul 50 din Tratatul de la Lisabona, care guvernează modalitatea de ieşire a unei ţări membre din UE. Dar în luna martie guvernul condus de Theresa May a solicitat o amânare a acestei date, pentru a evita un potenţial haos al unei ieşiri fără acord, care ar fi pus capăt peste noapte, fără perioadă de tranziţie, celor 46 de ani de apartenenţă la UE.

Citește și: Cererile britanicilor de pașapoarte irlandeze au explodat

În timp ce data de ieşire este acum fixată la 12 aprilie, Theresa May a cerut vineri o nouă amânare, până la 30 iunie, pentru a încerca să scoată din impas dezbaterea referitoare la Brexit şi să găsească un acord de divorţ care să poată fi acceptat de Parlamentul britanic.

Formatul comun (culoarea, menţiunile de pe copertă, numărul de pagini etc.) ale paşapoartelor statelor membre ale UE a fost decis printr-o rezoluţie a Consiliului European din 1981, pentru a "consolida sentimentul cetăţenilor de apartenenţă la aceeaşi comunitate" şi "a facilita" circulaţia acestora. Ministerul britanic de Interne a reamintit că acest text nu este obligatoriu.

Paşapoarte britanice în culoarea albastră anterioară vor intra în circulaţie de la sfârşitul anului 2019, a spus instituţia. Grupul francez Gemalto, specializat în securitatea digitală, a obţinut contractul de fabricare a acestor paşapoarte noi, ceea ce a provocat furia unor susţinători ai Brexitului care doreau atribuirea contractului unei companii britanice.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calcule și verificări / FOTO: Freepik
Tanczos Barna
Foto: Freepik.com

Bursa de la București încheie săptămâna într-o notă pozitivă

Au fost înregistrate și creșteri importante. 

Japonia / FOTO: Freepik

Japonia, un test pentru acordurile tarifare ale lui Trump

Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...

Donald Trump
La Expoziția universală/FOTO: Pagina oficială de Facebook a Expoziției
Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

Investitorii bărbați, mai puțin performanți decât femeile?

Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...

Banca Rusiei / FOTO: Wikipedia
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Tabletă / FOTO: Freepik

După OpenAI și Perplexity, Yahoo este gata să cumpere Chrome

În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...

Insolvență / FOTO: Freepik
Cătălin Leonte, director general FNGCIMM
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu

pixel