Pachetul fiscal va fi decis miercuri. Guvernul vrea legiferarea până pe 7 iulie
Guvernul se află în criză de...
La finalul şedinţei de tranzacţionare de miercuri, indicele principal BET s-a apreciat cu 0,58%, până la valoarea de 8.835,85 puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a crescut cu 0,57%, iar indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a închis pe plus, cu 0,41%, conform datelor publicate pe site-ul BVB.
Evoluții negatiive la toți indicii bursiei, în primul trimesteu
De asemenea, indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a consemnat o apreciere de 0,14%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor 10 companii energetice şi de utilităţi, a urcat cu 0,93%.
În schimb, indicele SIF-urilor, BET-FI, a înregistrat o scădere de 0,34%.
Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Banca Transilvania au generat tranzacţii în valoare de 10,82 milioane de lei, urmate de Fondul Proprietatea - cu 8,66 milioane de lei şi Nuclearelectrica, cu 3,92 milioane de lei.
Totodată, cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile ProdPlast, în creştere cu 14,57%, IAR Braşov (+6,21%) şi Patria Bank (+2,11%).
Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de titlurile Artego (-8,57%), Sinteza (-7,2%) şi Dafora (-5,26%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul se află în criză de...
RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...
Autoritatea de Supraveghere...
Compania britanică Nothing...
RAR avertizează că peste 85.000...
Ciprian Tătăruşanu, fostul...
Curs valutar BNR, 1 iulie 2025.
Germania vrea să salveze...
Activele nete ale celor 248 de...
UE cere eliminarea imediată a...
Administrația Fondului pentru...
La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...
DGAF a identificat o fraudă...
Emmanuel Macron trage un semnal...
Renault ar urma să raporteze în...
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...
Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...
Guvernul României a adoptat...