Bursa de la București a închis în CREȘTERE

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Bursa de Valori Bucureşti a închis în scădere cu aproape 4% şedinţa de miercuri; tranzacţii de peste 156 milioane de lei
Bursa de Valori Bucureşti a închis în scădere cu aproape 4% şedinţa de miercuri; tranzacţii de peste 156 milioane de lei
Bursa de la Bucureşti a închis în creştere şedinţa de joi, cu o valoare totală a tranzacţiilor de 61,264 milioane de lei (12,651 milioane de euro).

La finalul şedinţei de tranzacţionare de joi, indicele principal BET s-a apreciat cu 0,44%, până la valoarea de 8.874,51 puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a crescut cu 0,41%, iar indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a închis pe plus, cu 0,62%.

Bursa de la București deschide pe un ton optimist

De asemenea, indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a consemnat o apreciere de 0,58%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor 10 companii energetice şi de utilităţi, a urcat cu 1,23%.

Pe de altă parte, indicele SIF-urilor, BET-FI, a înregistrat o creştere de 0,97%.

Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Transgaz au generat tranzacţii în valoare de 13,689 milioane de lei, urmate de Banca Transilvania, cu 9,631 milioane de lei, şi Romgaz - cu 8,013 milioane de lei.

Totodată, cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Condmag, în creştere cu 6,25%, Bittnet Systems (+5,07%) şi SIF Moldova (+4,28%).

Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de titlurile Patria Bank (-3,22%), Dafora (-2,78%) şi Farmaceutica Remedia (-1,87%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

La benzinărie / FOTO: Freepik

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com
Freepik.com
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB

BVB a deschis pe verde şedinţa de tranzacţionare de vineri

Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...

ROBOR scade, o veste bună

BNR, veste bună pentru românii care au credite bancare

Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,65% pe an.

Freepik.com
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)

pixel