Victor Negrescu: Acordul Mercosur, sub semnul întrebării în Parlamentul European
Rezultatul votului de miercuri...
Indicele principal BET s-a depreciat cu 0,68%, până la valoarea de 8.377,89 puncte.
BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a scăzut cu 0,64%, în timp ce indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a coborât cu 0,41%.
NEBUNIE la burse! Paul Krugman: Goana după momentul oportun
De asemenea, indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a consemnat o depreciere de 0,11%, indicele BET-NG, care măsoară evoluţia celor 10 companii energetice şi de utilităţi, a pierdut 0,78%, iar indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis pe plus cu 0,77%.
Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Fondului Proprietatea au generat tranzacţii în valoare de 6,77 milioane de lei, urmate de cele ale Băncii Transilvania, cu 4,77 milioane de lei, şi ale Erste Group Bank, cu 3,64 milioane de lei.
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Ves, în creştere cu 12,42%, Aages (+8,21%) şi Electroargeş (+4,55%).
Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de titlurile Armătura (-12,12%), Ropharma (-3,36%) şi UAMT (-2,94%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Rezultatul votului de miercuri...
Piețele financiare au...
Ţinta de deficit bugetar pentru...
Banca Națională a României a...
Luna ianuarie aduce obligații...
Grupul Renault a anunțat că se...
Preşedintele Administraţiei Fondului pentru Mediu (AFM),...
Președintele SUA, Donald Trump,...
Lucrările de construcţii s-au...
Piața monetară din România a...
Valoarea totală estimată a...
Ministerul Finanțelor a...
Ministerul Finanțelor a...
Ministerul Finanțelor a...
Rusia a redus semnificativ cheltuielile bugetare în luna...
Ministerul Investițiilor și...
Vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru...
Cel de-al doilea apel pentru...
Ministrul Energiei, Bogdan...
România intră într-o perioadă prelungită de ger, după ce...
O nouă controversă diplomatică...
Canada și China au convenit...