Bursa de la București a închis în scădere pe toți indicii

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București
Bursa de la Bucureşti a închis în scădere pe toţi indicii şedinţa de vineri, iar valoarea tranzacţiilor s-a cifrat la 58,74 milioane de lei (12,14 milioane de euro).

Indicele principal BET s-a depreciat cu 1,92% şi a scăzut sub 9.000 de puncte, la 8.848,75. BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat o scădere de 1,87%, în timp ce indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a închis pe minus cu 1,7%. Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a consemnat o scădere cu 0,64%.

Indicele BET-NG, care măsoară evoluţia celor 10 companii energetice şi de utilităţi, s-a depreciat cu 2,11%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis în scădere cu 0,75%.

Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Banca Transilvania au generat tranzacţii în valoare de 12,53 milioane de lei, urmate de titlurile Fondul Proprietatea, cu 9,04 milioane de lei, şi de cele ale Erste Group Bank, cu 4,72 milioane de lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Ves SA, în creştere cu 15%, cele ale Erste Group Bank (+8,68%) şi Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (+7,32%).

Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de titlurile Electrica (-7,08%), Aerostar (-4,21%) şi Dafora (-3,95%). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Taxa auto se restituie
Imaginea dezastrului / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord
ANAF
SPV, e-Factura, e-Transport, e-TVA / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Aur / FOTO: Unsplash
Ministerul Finanțelor
Rob Jetten
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Frunze de tutun puse la uscat / Foto: Freepik
Contor electric / Foto: Arhivă

România, din nou în topul scumpirilor la energie din Europa

Prețul energiei electrice pe piața spot a crescut joi cu...

Tarom
Portul Constanța
BVB
La birou / FOTO: Freepik
Delphi Economic Forum Bucharest
Taxe / FOTO: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM
1 Cent. Foto: Freepik.com
Leonardo Badea
ANAF / Foto: DCBusiness
Casă de schimb valutar
Microbuzele românești, prezentate la Bruxelles
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Blocul din Rahova unde a avut loc explozia din cauza acumulării de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Documente ANAF. Foto: Freepik.com

Obligații majore pentru firme până pe 31 octombrie

ANAF așteaptă declarațiile SAF-T și formularele de TVA...

Combină agricolă recoltează grâul / Foto / Freepik

pixel