Bursa de la București: Titlurile OMV Petrom şi BT, ”vedetele” zilei

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Bursa de Valori Bucureşti a deschis cu CREȘTERI
Bursa de Valori Bucureşti a deschis cu CREȘTERI
Tranzacţiile cu acţiuni derulate miercuri pe Bursa de la Bucureşti s-au cifrat la 70,14 milioane de lei, a treia cea mai bună valoare din ultima lună, pe fondul unor schimburi au acţiuni OMV Petrom în valoare de 31,25 milioane de lei şi Banca Transilvania, 20,88 milioane de lei.

Acţiunile OMV Petrom se află în topul scăderilor consemnate miercuri pe BVB, cu un declin al preţului de 5,13%, după titlurile Turism Felix, care au "pierdut" 6,43% din valoare. În top 3 scăderi ale cotaţiilor sunt şi titlurile Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră, cu o depreciere de 2,56%.

Pe de altă parte, cele mai importante aprecieri ale cotaţiilor au înregistrat acţiunile Condmag, plus 8%, Şantierul Naval Orşova - plus 5% şi Sinteza - plus 2,31%.

Bursa de la Bucureşti a închis în scădere şedinţa de miercuri, iar indicele BET, care indică evoluţia celor mai lichide 16 companii cu excepţia SIF-urilor, a înregistrat o depreciere de 1,57%, la 8.923,44 puncte. Indicele BET-FI al SIF-urilor a închis în scădere cu 0,42%, indicele BET Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a înregistrat un declin de 1,52%, în timp ce BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a coborât cu 2,04%.

Citește și Bursa de la București: Tranzacţii de 16,4 milioane de lei

Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat o depreciere de 1,35%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a închis pe minus cu 0,85%.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Germania / FOTO: Unsplash
Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn
Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...


pixel