Bursa de la Bucureşti a câştigat, în această săptămână, 9,4 miliarde de lei la capitalizare

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Bursa de la Bucureşti
Bursa de la Bucureşti
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat 9,4 miliarde de lei la capitalizare, 4,77%, în această săptămână, iar valoarea tranzacţiilor cu acţiuni a scăzut cu 39%, în comparaţie cu săptămâna anterioară.

Potrivit datelor publicate de BVB, consultate de Agerpres, capitalizarea bursieră a ajuns la 206,592 miliarde de lei, în perioada 2 - 6 ianuarie 2023, în creştere de la 197,182 miliarde de lei, în perioada 26 - 30 decembrie 2022.

Tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 159,430 milioane de lei, în scădere faţă de 261,806 milioane de lei, în săptămâna anterioară.

Cea mai bună zi de tranzacţionare la BVB a fost marţi, 3 ianuarie, când s-a înregistrat un rulaj de 79,416 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, vineri, 6 ianuarie, cu o valoare a tranzacţiilor de 21,937 milioane de lei.

Indicele principal al Bursei de Valori Bucureşti - BET - a închis săptămâna la 12.135,06 puncte.

Acţiunile Fondului Proprietatea au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al BVB, cu tranzacţii de 44,337 milioane de lei şi o creştere a preţului cu 1,47%.

În topul tranzacţiilor se mai află titlurile OMV Petrom, cu tranzacţii de 43,122 milioane de lei (2,26%) şi Banca Transilvania - cu 20,252 milioane de lei (5,92%).

Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile Dafora (+27,59%), Societatea de Construcţii Napoca (+15,85%) şi Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (+15,27%).

La polul opus, scăderi importante au fost consemnate de acţiunile UCM Reşiţa, cu un declin de 15,32%, urmate de cele ale Altur (-13,73%) şi ale societăţii Socep (-6,33%). 

Este oficial. Pragul maxim al pensiei pentru a beneficia de acest drept

Prin urmare, începând cu 1 ianuarie 2023, pragul maxim al pensiei pentru care se acordă medicamente compensate cu 90% s-a majorat, conform unei hotărâri publicate în Monitorul Oficial în ultimele zile ale anului trecut, respectiv pe 29 decembrie. Această creștere vine în contextul în care, tot de la 1 ianuarie, s-a mărit și valoarea punctului de pensie. 

Transpus în cifre, acest lucru înseamnă că pragul maxim de pensie pentru care se acordă medicamente compensate cu 90% va fi mai mare cu 179 de lei, adică un plus de 12,9%, până la 1.608 lei/lună, față de 1.429 lei/lună cât a fost în 2022. 

Potrivit textului HG nr. 186/2009, de la 1 ianuarie 2023 “beneficiarii programului (programul social al Guvernului - n. red.) sunt pensionarii cu venituri din pensii şi indemnizaţie socială pentru pensionari de până la 1.608 lei/lună inclusiv, indiferent dacă realizează sau nu alte venituri, pentru care se aprobă compensarea cu 90% a preţului de referinţă al medicamentelor (...)”.

Modificarea este necesară deoarece, tot de la 1 ianuarie 2023, punctul de pensie se majorează la valoarea de 1.785 de lei, potrivit OUG 168/2022, care va modifica Legea pensiilor.

„Această creștere a plafonului de la 1.429 lei la 1.608 lei/lună inclusiv are în vedere creșterea cu 12,5% a valorii punctului de pensie începând cu data de 1 ianuarie 2023, precum și prevederile art. 85 alin. (2) din Legea nr. 127/2019, cu modificările ulterioare, astfel încât să nu fie afectat accesul pensionarilor la medicamente compensate cu 90%”, scrie în motivarea ce a însoțit hotărârea în faza de proiect.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Euro / sursa foto: Freepik.com
Contabil
Bună dimineața!

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup

pixel