Bursa de la București a închis pe roșu. BET s-a depreciat cu 0,17%

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Acțiuni
Acțiuni
Bursa de Valori Bucureşti a închis în scădere şedinţa de marţi, iar valoarea tranzacţiilor s-a cifrat la 81,37 milioane de lei (16,7 milioane de euro).

Indicele principal BET s-a depreciat cu 0,17% şi a ajuns la 9.826,75 puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat un declin de 0,16%, iar indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a "pierdut" 0,18% din valoare.

În acelaşi timp, indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, s-a depreciat cu 0,24%.

De asemenea, indicele BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a înregistrat o scădere de 0,04%, iar indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis în scădere cu 0,10%.

Tranzacții de 65,4 milioane de lei. Banca Transilvania a dat tonul

Pe Piaţa Reglementată, cele mai tranzacţionate au fost acţiunile Fondul Proprietatea, care au generat schimburi în valoare de 6,89 milioane de lei, urmate de titlurile OMV Petrom, cu 2,57 milioane de lei, şi de cele ale Banca Transilvania, cu 1,25 milioane de lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile BERMAS, în creştere cu 9,89%, SSIF BRK Financial Group (+8,64%) şi Condmag (+8,33%).

Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de titlurile Altur (-5,56%), Mecanica Ceahlău (-3,88%) şi Casa de Bucovina Club de Munte (-3,03%). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Transelectrica
Contabil / Foto: Freepik
Lingouri de aur
Intrarea în salina Praid
Factură energie electrică
Panouri solare / Foto: Freepik
Titluri de stat Fidelis
Semnarea acordului la Ambasada României în Belgia
Aeroportul Domodedovo / Foto: Picryl
Wall Street. Foto: Freepik.com
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Romsilva

Curtea de Conturi cere urmărirea penală a Romsilva

Curtea de Conturi a României a aprobat sesizarea...

Bursa de la București

Bursa de Valori Bucureşti a deschis pe roşu şedinţa de marţi

Bursa de la Bucureşti a deschis în scădere pe...

BNR: Indice ROBOR

ROBOR. Veste bună de la BNR, pentru românii care au rate

Banca Naţională a României, anunţ despre indicele ROBOR.

Benzinarie. Foto: Freepik.com

Tentativă de fraudă online cu identitatea Notino

Directoratul Național de Securitate Cibernetică,...

Taxarea inversa TVA. Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Chatgpt. Freepik.com

ChatGPT, din ce în ce mai utilizat ca sursă de informaţii

Potrivit unui raport, ChatGPT şi echivalenţii săi sunt...

Râul Corund se scurge în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Bancnote lei / sursa foto: Freepik.com / Vlad Ispas
Adrian Negrescu
Vladimir Putin și Serghei Șoigu / Foto: kremlin.ru

pixel