Bursa de la București a închis pe roșu. Cele mai mari scăderi: Turbomecanica, Societatea de Construcţii Napoca şi Condmag

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
O evoluție îngrijorătoare
O evoluție îngrijorătoare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere şedinţa de marţi, iar valoarea tranzacţiilor s-a situat la 30,4 milioane de lei (aproximativ 6,2 milioane de euro).

Indicele principal BET s-a depreciat cu 1,85%, până la 10.664,99 puncte, iar BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la Bursă, a consemnat o scădere de 1,87%.

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 1,80% din valoare, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, s-a depreciat cu 1,51%.

Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a încheiat şedinţa în scădere cu 1,75%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a consemnat un minus de 1,37%.

În acelaşi timp, indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, a înregistrat o scădere de 0,55%.

Pe Piaţa Reglementată, cele mai tranzacţionate au fost acţiunile Fondului Proprietatea, cu 3,8 milioane de lei, urmate de titlurile Băncii Transilvania, care au generat schimburi în valoare de aproape 2 milioane de lei, şi de cele ale Digi - 946.947,60 lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile UCM Reşiţa (+14,79%), ale Rompetrol Well Services (+6,21%) şi Turism Felix (+6,02%).

Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Turbomecanica (-12,13%), Societatea de Construcţii Napoca (-10,71%) şi Condmag (-10%). 

Citește și: 

Sancțiunile London Metal Exchange scumpesc zincul și cuprul

Zincul și cuprul au crescut după ce London Metal Exchange a anunțat că va restricționa noile livrări de metale de la Ural Mining & Metallurgical Co. din Rusia și de la una dintre filialele sale.

Acest lucru a oferit sprijin metalelor industriale, care s-au prăbușit în acest an pe fondul îngrijorărilor legate de cererea din partea sectorului construcțiilor din China, afectat de Covid Zero, și de încetinirea economiei mondiale. Zincul a scăzut cu aproximativ 30% din aprilie, în timp ce cuprul a scăzut cu 26% de la vârful din martie.

Începând de acum, metalul de la UMMC sau de la unitatea sa Chelyabinsk Zinc poate fi livrat în depozitele LME doar dacă proprietarul poate dovedi bursei că nu va constitui o încălcare a sancțiunilor.

Industria s-a confruntat cu problema modului în care să gestioneze livrările din Rusia - un producător major de aluminiu, nichel și cupru - de la invazia Ucrainei din februarie, iar dezbaterea s-a intensificat în ultima lună, scrie Bloomberg. Unii cumpărători europeni au încercat să evite livrările rusești. 

United Co. Rusal International PJSC a declarat că nu există "niciun temei" pentru orice demers al LME de a bloca aluminiul său, intensificându-și reacția după ce rivalul american Alcoa Corp. a declarat că bursa ar trebui să nu mai accepte metalul rusesc. 

Zincul a urcat cu 4,4% la LME la ora locală 7:50, în timp ce cuprul a urcat cu 2,4%, iar aluminiul a crescut cu aceeași valoare. Între timp, minereul de fier a rămas stabil la 93,75 dolari pe tonă în Singapore și a scăzut cu 1,8% până acum în această săptămână. Tranzacțiile în China sunt închise în această săptămână pentru sărbători.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
Chei. Freepik.com

Curs valutar: Leul pierde teren în faţa principalelor valute

Moneda naţională s-a depreciat, marţi, în raport cu...

Freepik.com
Vodafone
ROBOR scade, o veste bună
Declaratia unica. Foto: Freepik.com
Bani / FOTO: Freepik
Euro. Freepik.com
Gara de Nord / Foto: Oana Pavelescu
ANAF
Fitch Ratings
Bani
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
TVA / Foto: Freepik.com
Codul fiscal se modifică / Foto: Freepik
Freepik.com
ANAF. Freepik.com
Declarația unică - Foto ilustrativ
Freepik.com

Curs valutar: O veste bună şi alta rea despre leu

Curs valutar BNR, 28 iulie 2025.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Temu / Foto: DCBusiness

pixel