Bursa de Valori a închis pe roșu la majoritatea indicilor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Indicii bursei au coborât spre finalul ședinței
Indicii bursei au coborât spre finalul ședinței
Bursa de Valori Bucureşti a închis în scădere pe majoritatea indicilor şedinţa de marţi, iar valoarea tranzacţiilor a coborât la 18,08 milioane de lei (3,81 milioane de euro), transmite Agerpres.

Indicele de referinţă BET, care arată evoluţia celor mai lichide 15 acţiuni, a înregistrat o depreciere de 0,46%, ajungând la 7.728,3 puncte. BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat un declin de 0,49%, în timp ce BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a închis pe minus cu 0,38%. Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat o depreciere de 0,34%, iar indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis în scădere cu 0,30%.

Indicele SIF-urilor, BET-FI, a consemnat un avans de 0,18%.

Citește și: Capitalizarea Bursei de Valori Bucureşti majorată cu 5%

Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Băncii Transilvania au fost cele mai tranzacţionate, generând schimburi de 6,75 milioane de lei, urmate de cele ale Fondului Proprietatea - 1,84 milioane lei şi OMV Petrom - 1,63 milioane de lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de titlurile Comelf, care s-au apreciat cu 12,5%, Condmag (+6,67%) şi Oil Terminal (+3,13%).

Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de acţiunile Zentiva, care au pierdut 6,15% din valoare, Oltchim (-5,87%) şi Electromagnetica (-2,9%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Eolian
Cercetători/ FOTO: Freepik
Donald Trump / Foto: Agerpres / Mark Peterson POOL / EPA
Banca Centrală Europeană
Antrenament / FOTO: Captură ecran
Lucrător
Conducte de gaze / Foto: Freepik
Mar-a-Lago / FOTO :Wikipedia
Animale de companie / FOTO: Freepik
Raiffeisen Bank / FOTO: https://www.rbinternational.com/en/raiffeisen.html
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI
Donald Trump
Semnarea unui document / Foto: Pexels.com
Vama Giurgiu
Transgaz
Boeing
Foto: Freepik.com
Panouri fotovoltaice
Google
Bursa de Valori București
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Știrile dimineții / Foto: Freepik
Cresc SALARIILE și PENSIILE speciale ale magistraților
UE are nevoie de forță de muncă
BCE
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Furnizorii de energie, luați la control de ANPC

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor...

Termocentrala

pixel