Bursa de Valori București închide pe roșu penru a doua zi consecutiv

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București
Bursa de la Bucureşti a închis în scădere pe toţi indicii şedinţa de miercuri, iar indicele BET, care indică evoluţia celor mai lichide 16 companii cu excepţia SIF-urilor, a înregistrat o depreciere de 0,39%, până la 9.091,28 de puncte. 

Valoarea totală a schimburilor s-a situat la 35,53 milioane de lei (7,51 milioane de euro), din care 33,13 milioane de lei (7 milioane de euro) au fost tranzacţii cu acţiuni. 

Indicele BET Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a înregistrat o scădere de 0,34%, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor s-a depreciat cu 0,41%. BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a coborât cu 0,08%. 

Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat o depreciere de 0,37%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a închis pe minus cu 0,28%. 

Bursa de la Bucureşti a deschis în creştere

Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Băncii Transilvania au fost cele mai tranzacţionate, generând schimburi de 12,7 milioane de lei, urmate de titlurile Romgaz (5,31 milioane de lei) şi Fondul Proprietatea (3,61 milioane de lei). 

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Retrasib, care s-au apreciat cu 14,95%, Oil Terminal (plus 13,82%) şi Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (plus 12,07%). 

Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de acţiunile Mecanica Fină, în scădere cu 14,38%, Societatea de Construcţii Napoca (-14,12%) şi Armătura (-12,5%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

e-Factura
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Freepik.com
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Șofer / sursa: Freepik.com
Agricultura. Foto: Freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Semnare contract

Demers pentru modificarea sistemului drepturilor de autor

IMM România susţine introducerea unui colector unic, a...

Dosar ANAF. foto: Freepik.com
Bani. Foto: Freepik.com
Fermierii vor fi mai protejați / Foto: Freepik
Petrol / FOTO: Freepik
Lingouri și monede de aur / sursa foto: Freepik.com

Aurul a trecut pragul de 650 lei/gram

Leul a încheiat ședința de miercuri în ușoară scădere...

Sedinta de Guvern

Ce decide Guvernul Bolojan în prima şedinţă din 2026

Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...

Oameni pe stradă
Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Foto: Mihai Ciobanu
TAROM

Bogdan Costaş, director general interimar al TAROM

Consiliul de Administraţie al TAROM a decis numirea lui...

Cumpărături online / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Foto: DRDP Brasov

pixel