BVB înregistrează câștiguri mari la capitalizare. Cifrele din această săptămână

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat 5,91 miliarde de lei la capitalizare, respectiv 2,18%, în această săptămână, în timp ce valoarea tranzacţiilor cu acţiuni a scăzut cu 94,58 milioane de lei (-30%), în comparaţie cu săptămâna anterioară.

Potrivit datelor publicate de BVB, capitalizarea bursieră a ajuns la 277,14 miliarde de lei, în perioada 30 octombrie - 3 noiembrie 2023, în creştere de la 271,22 miliarde de lei, în perioada în perioada 23 - 27 octombrie 2023.

Tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 220,702 milioane de lei, în scădere faţă de cele 315,28 milioane de lei generate în săptămâna anterioară.

Cea mai bună zi de tranzacţionare la BVB a fost joi, 2 noiembrie, când s-a înregistrat un rulaj de 68,34 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, luni, 30 octombrie, cu o valoare a tranzacţiilor de 25,2 milioane de lei.

Indicele principal al Bursei de Valori Bucureşti - BET - a închis săptămâna la 14.464,80 puncte.

Acţiunile Fondul Proprietatea au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al BVB, cu tranzacţii de 38,96 milioane de lei, în timp ce preţul a consemnat o creştere cu 9,39%.

În top trei tranzacţii ale săptămânii se mai află titlurile Banca Transilvania, cu 36,95 milioane de lei (+2,19%), şi cele ale Hidroelectrica, cu tranzacţii de 36,07 milioane de lei (-0,85%).

Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile SIF Hoteluri (+21,49%), Electroargeş SA (+15,53%) şi Compa SA (+13,45%).

La polul opus, scăderi importante au fost consemnate de acţiunile UAMT SA, cu un declin de 16%, urmate de cele ale Condmag (-11,11%) şi ale Socep (-8,87%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă
Wall Street. Foto: Freepik.com
Familie la cumpărături / Foto: Freepik

INS: Creştere a veniturilor medii lunare ale românilor

Veniturile totale medii lunare în fiecare gospodărie din...

Freepik.com
Freepik.com
Mărfuri/FOTO: Freepik
Ursula von der Leyen și Donald Trump au ajuns la un acord comercial / Foto: Reuters / Evelyn Hockstein

Acord comercial istoric între Washington și Bruxelles

Președintele american Donald Trump a anunțat duminică...

De ce mediul de afaceri din România este dominat de bătrâni

- Antreprenorii români îmbătrânesc: peste două treimi...

Ilie Năstase a demonstrat tuturor că, deși este general-maior
Dragoș Anastasiu
Calcule și evaluări / FOTO: Freepik
Recoltarea cerealelor / Foto: Freepik
Bani

Care a fost cea mai mare pensie specială plătită în iunie?

Numărul beneficiarilor de pensii speciale a ajuns, în...

Pepco
Palatul Victoria
BVB/ FOTO: Facebook
Furtuna din Caraș Severin
Kim Jong Un și Vladimir Putin
De la 1 august TVA-ul se modifică
Judecătorie / Foto: Freepik
Donald Trump
La benzinărie în drum spre mare / FOTO: Frepik
Caniculă

Codul roșu de caniculă, prelungit până luni

Valul de căldură lovește din plin sudul României cu...

Nișișor Dan și Alexander Van der Bellen
Audit / Foto: Freepik
CNE Cernavoda

pixel