Producţia de gaze a României scade, importurile explodează
Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a înregistrat luni o creştere pe aproape toţi indicii după 90 de minute de la debutul şedinţei, iar rulajul se cifra la 16,63 milioane de lei (3,35 milioane de euro).
Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, consemna o apreciere de 0,31%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la BVB, era în urcare cu 0,26%.
Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a crescut cu 0,25%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a câştigat 0,39%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor era pe minus cu 0,27%. BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, s-a apreciat cu 0,24%.
Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Prebet (+5,58%), Sinteza (+3,13%) şi Zentiva (+2,73%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Chimcomplex (-5,26%), Turism. Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (-3,45%) şi Bittnet Systems (-1,59%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...
Agenția Națională de...
Întârzierea proiectelor...
Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...
Guvernul a aprobat Memorandumul...
În şedinţa de joi, 16 octombrie, a Executivului, a fost...
Banca Națională a României a...
Toamna aduce o atmosferă calmă atât în Delta Dunării,...
Guvernul pregătește o modificare amplă a legislației...
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...
După ani de inflație și...
Autoritatea de Supraveghere...
Executivul dezbate în ședința de miercuri, 16 octombrie,...
Curtea Constituțională a României (CCR) a respins...
Peste 30 de jurnaliști de apărare și corespondenți...
Românii din marile orașe...
IMM România solicită menţinerea...
Industria aromatizării spațiilor – o nișă puțin...
Se îngroaşă gluma pentru Rusia, după atacurile Ucrainei...
În data de 16 octombrie 2025...