Bursa de Valori Bucureşti a deschis ședința pe VERDE

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Bursa de Valori Bucureşti a deschis ședința pe VERDE
Bursa de Valori Bucureşti a deschis ședința pe VERDE
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în creştere pe toţi indicii şedinţa de luni, iar rulajul se cifra la 2,6 milioane lei (535.587 euro), după 30 de minute de la debutul tranzacţiilor.

Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 17 companii, înregistra o apreciere de 0,23%, iar indicele BET-Plus, care indică evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, era în creştere cu 0,22%.

Fântâna tinereții? Acest TRATAMENT învinge BOLILE grave

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat un avans tot de 0,22%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a consemnat o apreciere de 0,34%.

Indicele BET-FI al SIF-urilor era pe plus cu 0,07% în timp ce BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, s-a apreciat cu 0,68%.

Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Rompetrol Well Services (+2,2%), Conpet (+1,6%) şi Purcări Wineries Public Company Limited (+1,42%).

Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile IAR SA Braşov (-3,08%), Teraplast (-0,7%), Prefab (0,51%). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Declarația unică - Foto ilustrativ
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

La benzinărie / FOTO: Freepik
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com
Freepik.com
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB

BVB a deschis pe verde şedinţa de tranzacţionare de vineri

Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...

ROBOR scade, o veste bună

BNR, veste bună pentru românii care au credite bancare

Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,65% pe an.

Freepik.com
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)
Hidroelectrica
ANAF. Freepik.com

pixel