Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere şedinţa de tranzacţionare de joi, iar valoarea schimburilor s-a cifrat la 35,35 milioane lei (7,17 milioane de euro).
Indicele principal BET s-a depreciat cu 0,73%, până la 12.158,77 puncte, iar BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la Bursă, a consemnat un recul de 0,68%.
Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a înregistrat o scădere cu 0,72%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, a stagnat.
Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, s-a depreciat cu 0,93%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a scăzut cu 1,71%.
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii +reprezentative de pe piaţa AeRO, a consemnat un declin de 0,62%.
Pe Piaţa Reglementată, cele mai tranzacţionate au fost acţiunile Banca Transilvania, cu 11,45 milioane de lei, urmate de titlurile OMV Petrom, care au generat schimburi în valoare de 8,08 milioane de lei, şi de cele ale Romgaz, de 3,12 milioane de lei.
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Comelf (+14,29%), Romcab (+6,75%) şi Mecanică Fină (+5,33%).
Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile UCM Reşiţa (-14,74%), Transgaz (- 9,62%) şi Sinteza (-8,89%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Prăbușire pe piața auto:...
Gigantul american Skechers va...
4 februarie ar putea deveni zi...
Rețelele electrice ale Europei...
Fluctuații ale monedei...
Analistul financiar Adrian...
Luni dimineață, Bursa de Valori...
Zoltan Kurali devine omul-cheie...
Decizia OPEC+ de a majora producția pune presiune pe...
Dolarul american a înregistrat...
Potrivit unei dezvăluiri făcute de Bloomberg în acest...
Scădere așteptată a prețului...
Fidel reputației sale de...
S-a iscat un adevărat scandal.
Investitorii încep să privească...
Analistul financiar Adrian...
Deficitul bugetar pune presiune...
Domeniul iGaming s-a dezvoltat...
Donald Trump, care încearcă să extindă limitele puterii...
Tranzacția a fost realizată...
Grupaj de știri.
Două institute de sondare care au realizat exit poll,...
Candidatul Alianței electorale...
Candidatul independent la...
Candidatul AUR la președinția...
Aproape 13.000 de firme...
Ministrul Energiei, Sebastian...