Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
Potrivit datelor publicate de BVB, consultate de Agerpres, capitalizarea bursieră a ajuns la 140,72 miliarde de lei, în perioada 24 - 28 august, de la 137,4 miliarde de lei în săptămâna anterioară.
În această săptămână, tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 190,97 milioane de lei, faţă de 136,32 milioane de lei în perioada 17 - 21 august 2020. Cea mai bună zi de tranzacţionare la BVB a fost joi, 27 august, când s-au consemnat 56,42 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, vineri, 28 august, cu o valoare a tranzacţiilor de 26,92 milioane de lei.
Bursa de la București a închis mixt ședința. Valoarea tranzacțiilor s-a diminuat
Acţiunile Băncii Transilvania au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al Bursei de la Bucureşti, generând tranzacţii de 70,27 milioane de lei, dar şi o creştere de preţ cu 1,60%. În top 3 se mai află Transgaz, cu schimburi de 22 milioane lei şi o creştere de 3,90% în ceea ce priveşte preţul acţiunilor, urmate de titlurile Fondul Proprietatea, cu tranzacţii de 21,47 milioane de lei (0,00%).
Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile Prodplast (+14,57%), IAR SA Braşov (+5,19%) şi Bittnet Systems (+5,06%).
La polul opus, cele mai mari scăderi au fost consemnate de acţiunile UAMT, care au înregistrat un declin de 12,12%, urmate de cele ale Dafora (-9,09%) şi Artego (-8,57%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
Guvernul României a adoptat...
O parte a bannerului uriaș...
CSAT a decis luni că evaziunea...
Guvernul a adoptat luni, 30 iunie 2025, o ordonanță de...
United Microelectronics Corp....
Uniunea Europeană a convenit un...
Proiectul de Ordonanţă de...
Proiectul de Ordonanță de...
Curs valutar BNR, 30 iunie 2025.
Incendii în Turcia și Franța,...
Asociaţia Prosumatorilor şi...
ING elimină 230 de posturi.
Philip Morris International...
Acțiunile europene urcă ușor,...
Dacă îți dorești să investești...
Cum ne gestionăm bugetul când...