Bursa închide din nou pe un ton pesimist. Şantierul Naval Orşova, cea mai importantă depreciere

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Santierul Naval Orșova
Santierul Naval Orșova
Bursa de Valori Bucureşti a închis miercuri în scădere, iar indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 16 acţiuni cu excepţia SIF-urilor, a înregistrat o depreciere uşoară de 0,01%, până la 9.228,59 puncte.

Valoarea totală a tranzacţiilor a ajuns la 57,61 milioane de lei (12,17 milioane de euro).

BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a urcat uşor cu 0,01%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor 10 companii energetice şi de utilităţi, a pierdut 0,13% din valoare.

Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat o scădere de 0,08%, iar indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a coborât cu 0,09%. Indicele SIF-urilor, BET-FI, a înregistrat o depreciere de 0,50%.

Pe Piaţa Reglementată, acţiunile BRD - Groupe Societe Generale au fost cele mai tranzacţionate, generând schimburi de 19,88 milioane de lei, urmate de titlurile Romgaz (12,31 milioane de lei) şi Banca Transilvania (10,59 milioane de lei).

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Ves, care s-au apreciat cu 8,7%, TMK-Artrom (+4,65%) şi Electroputere (+4,55%).

Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de titlurile Şantierul Naval Orşova (-6,29%), Ropharma (-4,94%) şi Condmag (-4%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Gaze naturale / Foto: Freepik
ANAF
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com
Foto: Facebook Hidroelectrica

Schimbări majore în facturile Hidroelectrica

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...

Conductă de transport
Contabili / Foto: Freepik

pixel