ANAF schimbă regulile: Nouă procedură de înregistrare fiscală din oficiu
Agenția Națională de...
La Paris, indicele CAC 40 a recuperat 0,79%, ajungând la 5146,46 puncte, după o oră și jumătate de la deschiderea tranzacțiilor. La Frankfurt, indicele DAX a câștigat 0,75%, iar la Londra, FTSE a progresat cu 0,44%.
La rândul lui, indicele EuroStoxx 50 al zonei euro a avansat cu 0,7%, FTSEEurofirst 300 cu 0,73%, iar Stoxx 600 cu 0,72%.
Revenirea de vineri, însoțită de un recul al volatilității, a profitat, printre altele, de cifrele surprinzător de bune ale activităților de comerț exterior ale Chinei, care au marcat un salt de 14,5% al exporturilor, calculate în valoare anuală, ceea ce demonstrează, în opinia analiștilor, că tensiunile comerciale nu au frânat încă acest sector.
Printre altele, mai multe publicații americanii au anunțat că Trezoria SUA nu recomandă acuzarea Chinei de manipulare a monedei sale naționale, un îndemn care îndepărtează riscul amplificării tensiunilor dintre Washington și Beijing.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Agenția Națională de...
Autoritățile au decis devierea...
Autorităţile române vor...
Rezervele valutare ale BNR scad...
Piața auto din România a...
Dobânzile interbancare ROBID și...
Camera de Comerț și Industrie a...
Din 2 iunie 2025, părinții pot...
Leul s-a apreciat, luni, în...
Lucrările de refacere din temelii a Planşeului Unirii...
Banii pentru plata pensiilor şi...
Proiectul media Moniify al...
Exporturile de gaze ruseşti prin conducte spre Europa au...
În funcție de tipul de fraudă...
Preşedintele interimar al PNL,...
Reactorul 4 de la centrala nucleară Paks a redus...
Lista producătorilor validați...
Karol Nawrocki, noul...
Naționalismul prinde contur în...
În anul 2025, există foarte...