Bursele europene încheie ziua într-o atmosferă de sărbătoare

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Centru financiar
Centru financiar
Bursele europene au încheiat ziua de marți în creștere semnificativă, pe fondul comentariile conciliante ale oficialilor Rezervei Federale (Fed) a SUA și în ciuda tensiunilor legate de conflictul din Orientul Mijlociu.

La Paris, incicele CAC 40 a urcat cu 2,01%, la 7.162,43 puncte. Britanicul Footsie a câștigat 1,82%, iar germanul Dax a recuperat 1,95%.

Indicele EuroStoxx 50 a crescut cu 2,25%, FTSEurofirst 300 cu 1,94% și Stoxx 600 cu 1,96%, cea mai bună sesiune din 2023.

Comentariile oficialilor Băncii Centrale a SUA au avut darul să spulbere presiunea care apăsa asupra investitorilor şi au contribuit la relaxarea obligaţiunilor din Statele Unite, preşedintele Fed de la Dallas, Lorie Logan, şi vicepreşedintele Fed, Philip Jefferson, pledând amândoi pentru o abordare prudentă a costului banilor într-un context de creştere bruscă a randamentele obligațiunilor de stat.

Marți, președintele Rezervei Federale din Atlanta, Raphael Bostic, a adăugat un plus de optimism, declarând că Banca centrală a SUA nu trebuie să majoreze în continuare dobânzile.

Goana spre active sigure, precum dolarul, aurul și obligațiunile suverane s-a mai calmat, în timp ce prețurile la petrol au scăzut pe fondul tensiunilor geopolitice provocate de atacul surpriză lansat, sâmbătă, de Hamas asupra teritoriului israelian.

Un raport Bloomberg privind posibile noi măsuri de sprijin economic în China a alimentat starea de euforie. 

Totuși, prudența rămâne pe ordinea de zi înaintea unei serii de indicatori cheie care urmează să fie anunțați în această săptămână, inclusiv cifrele privind inflația din Germania și SUA, și în timp ce ultimele minute ale reuniunilor de politică monetară ale Fed de miercuri și ale BCE de joi sunt, de asemenea, așteptate să ofere elemente de evaluare. 

După ce a progresat luni, impulsionat de statutul său de refugiu sigur, dolarul a scăzut marți cu 0,36%, în timp ce euro a avansat cu 0,47%, până la 1,0615 dolari. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Manager de firmă / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Documente pe masa unui om de afaceri / Foto: Freepik
Casa pentur care familia Iohannis a încasat chirie timp de peste 20 de ani
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Horațiu Potra a fost adus înapoi în România

Mercenarul Horaţiu Potra, considerat unul dintre...

Drum în lucru / Foto: Freepik
Pompe de căldură / Foto: Freepik
Bani / Foto: Freepik

Cum împarte Guvernul cele 21,41 de miliarde de euro din PNRR

Guvernul a aprobat modificarea integrală a anexei...

Donald Trump

Desecretizarea dosarului Epstein: Nu totul e ceea ce pare!

Controversatul dosar Epstein revine în prim-plan. După...

Bagaj în aeroport pe o bandă rulantă / Foto: Freepik
ABS Group / Foto: UBS Group

UBS ridică prognoza pentru aur în 2026 la 4.500 dolari uncia

Banca elvețiană de investiții UBS Group a revizuit în...

Jensen Huang, fondator, președinte și CEO Nvidia
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Bani. Freepik.com

Domeniile cu cele mai mari creșteri salariale în 2025

2025 a fost un an în care angajatorii au tratat cu...

Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Klaus Iohannis / Foto: Președinția României

ANAF îl cheamă în instanţă pe Klaus Iohannis

ANAF deschide acțiune în instanță la Tribunalul Sibiu.

Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/
Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Service auto / Foto: Freepik
Pensionară / Foto: Freepik
ANAF

ANAF: 20 noiembrie, termen critic! Firmele trebuie să decidă

20 noiembrie este termenul-limită până la care...

Magistrat

Cum arată noua formă a Legii pensiilor speciale

Guvernul reia reforma pensiilor de serviciu din...

Manager lucrează la calculator / Foto: Freepik
Panouri fotovoltaice / FOTO: Freepik
CEC Bank

pixel