20 ianuarie, zi critică pentru contribuabili: formulare obligatorii la ANAF
Luna ianuarie aduce obligații...
BET, indicele care arată evoluţia celor mai lichide 17 companii, înregistra o scădere de 0,54%, până la valoarea de 8.498,60 puncte, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, pierdea 0,52%. Indicele BET-FI al SIF-urilor se aprecia cu 0,36%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, era pe minus cu 0,77%.
Mafia italiană, ”ajutată” de investitori globali! Câștiguri URIAȘE
Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a deschis în coborâre cu 0,42%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, era în scădere cu 0,39%.
Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Purcări Wineries Public Company Limited (+2,74%), Bittnet Systems SA Bucureşti (+0,9%) şi Fond Deschis de Investiţii ETF Tradeville (+0,55%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Erste Group Bank (-3,02%), Societatea Energetica Electrica (-1,43%) şi BRD (-1,01%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Luna ianuarie aduce obligații...
Valoarea totală estimată a...
Ministerul Finanțelor a...
Ministerul Finanțelor a...
Ministerul Finanțelor a...
Rusia a redus semnificativ cheltuielile bugetare în luna...
Ministerul Investițiilor și...
Vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru...
Cel de-al doilea apel pentru...
Ministrul Energiei, Bogdan...
România intră într-o perioadă prelungită de ger, după ce...
O nouă controversă diplomatică...
Canada și China au convenit...
Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul...
Datele publicate de Banca Naţională a României arată o...
Philip Morris România a primit certificarea Angajator de...
Agenția Națională de...
Creșterea tarifelor RCA,...
România sub presiune energetică.
UE, pregătită de contraatac:...
Uniunea Europeană şi Mercosur au semnat sâmbătă la...