BVB. Cele mai bune evoluții, înregistrate de Carbochim, Electromagnetica şi Turism Felix

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Bursa a închis ziua pe roșu
Bursa a închis ziua pe roșu
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe toţi indicii şedinţa de miercuri, cu o valoare a tranzacţiilor de 59,623 de milioane de lei (12,058 milioane de euro).

Indicele principal BET s-a depreciat cu 1,18%, până la 13.128,23 puncte, iar BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la Bursă, a înregistrat o scădere de 1,13%.

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a închis în scădere cu 1,09%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI s-a redus cu 0,24%.

De asemenea, indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a încheiat şedinţa în scădere cu 1,04%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a închis pe minus cu 2,17%.

Fondul Proprietatea vinde acțiuni ale OMV Petrom

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, a scăzut cu 0,76%.

Pe Piaţa Reglementată, cele mai tranzacţionate au fost acţiunile Băncii Transilvania, cu 21,780 milioane de lei, urmate de cele ale OMV Petrom, care au generat schimburi în valoare de 7,098 milioane de lei, şi de titlurile Medlife - 3,458 milioane de lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Carbochim, care s-au apreciat cu 14,5%, urmate de cele ale Electromagnetica (+3,81%) şi de Turism Felix (+2,42%).

Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Altur (-8,33%), Uztel (-7,26%) şi Artego (-4,8%). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Pompieri
Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Titluri de stat Fidelis
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
ROBOR
Ilustrație: Oana Pavelescu

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Freepik.com
Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.


pixel