BVB, creşteri pe majoritatea indicilor, joi. Acţiunile Hidroelectrica, la mare căutare

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Foto: Facebook Bursa de Valori Bucuresti
Foto: Facebook Bursa de Valori Bucuresti
Bursa de Valori Bucureşti a închis pe plus şedinţa de tranzacţionare de joi.

Bursa de Valori București (BVB) a înregistrat creșteri pe majoritatea indicilor în ședința de tranzacționare de joi, cu un volum de schimb de 75,79 milioane lei (15,25 milioane euro).

Indicele BET a crescut cu 1,01%, atingând 14.313,21 puncte, în timp ce BET-Plus, care monitorizează evoluția celor mai lichide 37 de acțiuni de pe piață, a înregistrat o creștere de 0,98%.

De asemenea, indicele extins blue-chip BET-XT, care urmărește evoluția celor mai lichide 25 de titluri, a crescut cu 0,92%, iar indicele SIF-urilor, BET-FI, a câștigat 0,67%.

Indicele BET-BK, un indicator al randamentului fondurilor de investiții, a încheiat ședința cu o creștere de 0,69%, în timp ce indicele BET-NG, care măsoară evoluția a zece companii din sectorul energetic și utilități, a închis cu o creștere de 0,74%.

Pe de altă parte, indicele BET AeRO, care cuprinde 20 de companii reprezentative de pe piața AeRO, a consemnat o scădere de 0,22%.

Pe Piața Reglementată, cele mai tranzacționate acțiuni au fost cele ale Hidroelectrica, cu un volum de 17,36 milioane lei, urmate de acțiunile Băncii Transilvania, care au generat schimburi în valoare de 16,93 milioane lei, și titlurile OMV Petrom, cu un volum de 5,72 milioane lei.

Cele mai semnificative creșteri au fost înregistrate de acțiunile SIF Hoteluri, care s-au apreciat cu 7,44%, urmate de titlurile Compa (+7,39%) și de cele ale Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (+4,14%).

Pe de altă parte, cele mai semnificative scăderi au fost înregistrate de acțiunile Carbochim (-3,27%), Aerostar (-2,37%) și Socep (-1,64%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ministerul Finanțelor
Ilie Bolojan - Foto: Agerpres
Primul tur al alegerilor a lovit Bursa în plin
Marcel Ciolacu / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Mașini noi / sursa foto: Freepik.com
BNR / Foto: DCBusiness
Marcel Ciolacu / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Magazin Skechers
Familie în vacanță la mare / Foto: Freepik
Rețele electrice / Foto: Freepik
Bani
Adrain Negrescu / Foto: Facebook
Bursă / Foto: Freepik
Banca Națională a Ungariei
Preț petrol / FOTO: Freepik

Petrolul, la cel mai scăzut nivel din ultimii patru ani

Decizia OPEC+ de a majora producția pune presiune pe...

Birouri
Dolari / sursa foto: Freepik.com
BP / FOTO: Site-ul companiei

Fuziune petrolieră XXL: Cine va prelua British Petroleum?

Potrivit unei dezvăluiri făcute de Bloomberg în acest...

Petrol, investiții / sursa: Freepik.com
Warren Buffett
Ciocolata
Tokyo/ FOTO: Freepik
Buletin de vot / FOTO: Facebook AEP
Profesorul Mircea Coșea / FOTO: Arhivă
iGaming
Donald Trump / Foto: Casa Alba

Trump „nu știe” dacă trebuie să respecte Constituția

Donald Trump, care încearcă să extindă limitele puterii...

Erste Group
Bună dimineața! / FOTO: Freepik
O persoană votează cu ocazia alegerilor prezidențiale / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

EXIL POLL prezidențiale 2025: Cine intră în turul doi

Două institute de sondare care au realizat exit poll,...


pixel