Indicele principal BET s-a depreciat cu 0,04%, până la valoarea de 12.807,55 puncte, iar BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la Bursă, a închis pe minus cu 0,06%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a coborât cu 0,03%, iar indicele SIF-urilor, BET-FI, a înregistrat o depreciere de 0,23%.
Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a încheiat şedinţa pe plus cu 0,06%, iar BET-NG, care evaluează cele zece companii energetice şi de utilităţi, s-a apreciat cu 0,8%.
Bursa de la București a înregistrat o pierdere de 908,6 milioane de lei
Pe Piaţa Reglementată, cele mai tranzacţionate au fost acţiunile Băncii Transilvania, cu 24,952 de milioane de lei, urmate de cele ale Romgaz, care au generat schimburi în valoare de 17,192 de milioane de lei, şi de titlurile Nuclearelectrica (15,348 milioane lei).
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Artego, care s-au apreciat cu 11,21%, urmate de cele ale Altur (+5,26%) şi de titlurile Alumil Rom Industry (+2,53%).
Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Carbochim (-6,67%), UAMT (-4,85%) şi Romcab (-4,05%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ziua de 1 Decembrie nu este...
Banca Națională a României...
ANAF a pus în dezbatere publică...
Activele Pilonului II au urcat...
Elvețienii au respins duminică,...
Argintul urcă la un nou maximum...
Preşedintele Franţei, Emmanuel...
Numărul total al cardurilor active din România a ajuns,...
Elveţienii sunt chemaţi...
Cod galben de inundaţii în şase...
ANAF a publicat în transparență proiectul de ordin care...
Pachetul doi de măsuri fiscale...
UE deblochează legea pentru...
Peste 6.500 de avioane A320...
Guvernul schimbă HG 1096...
Europa se află în fața unei...
Produsele românești domină...
Rosneft, cel mai mare producător de petrol al Rusiei, a...
Două petroliere implicate în...
Banca Transilvania și BT...
Banca americană JPMorgan se confruntă cu un val de...